Molekulární epidemiologie pediatrických onemocnění

Projekt výzkumných pracovníků Pediatrické kliniky a Ústavu lékařské mikrobiologie sestává z několika pracovních skupin: skupina prof. Ondřeje Cinka, skupina prof. Pavla Dřevínka, skupina dr. Petry Dušátkové a skupina dr. Ondřeje Součka.

Někteří z nás úzce spolupracují již přes dvacet let; mění se místo činnosti a metody laboratorních prací, ale těžiště výzkumné činnosti zůstává stejné. Skupina vznikla v roce 1999 na tehdy 2. dětské klinice 2. LF Univerzity Karlovy a FN Motol. Pavel Dřevínek se později stal přednostou Ústavu lékařské mikrobiologie, čímž se skupina rozkročila mezi dvě pracoviště.

Naše práce je aplikace molekulárních metod ve výzkumu dětského diabetu, dětských endokrinních chorob a klinicky důležitých bakteriálních či virových infekcí. Tým používá moderní metody molekulární genetiky se značným přesahem do epidemiologie ve smyslu důrazu na charakterizaci výskytu chorob a na zjišťování příčin tohoto výskytu. Významnou pomocí je kompetence Laboratoře Věry Vávrové v funkčních studiích a zvířecích modelech.

Naše práce odráží spektrum klinicko-výzkumných problémů týmů pracujících ve velké fakultní nemocnici. Zabýváme se výzkumem klinicky relevantních bakterií v nemocničním prostředí i v obecné populaci, se zvláštním důrazem na přítomnost a mechanismy antibiotické rezistence. Provádíme studie bakteriomu, viromu a parazitomu v několika observačních i intervenčních studiích. Zjišťujeme příčiny poruch růstu (jak malého vzrůstu, tak abnormálně vysokého vzrůstu), stejně jako onemocnění ledvin a kostí. Zabýváme se dětským diabetem, zejména pak diabetem monogenním a epidemiologií časných stadiích diabetu 1. typu.

Poslední aktualizace: 18. 3. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.