Univerzita třetího věku

Toto dvouleté studium bylo zahájeno v roce 1992. Je určeno seniorům s ukončeným středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. Až dosud v něm absolvovalo 587 seniorů a v současné době studuje v obou ročnících 164 posluchačů. Základním záměrem bylo vytvoření báze pro zájmové vzdělávání seniorů, které plně odpovídá nové koncepci celoživotního vzdělávání.

Cílem zájmového vzdělávání seniorů je:

1. uspokojit potřebu dalšího vzdělávání,
  2. zpřístupnit jim nové poznatky, které mohou využít,
  3. umožnit kontakt s blízkým okolím podobně smýšlejících lidí,
  4. navázat nová přátelství, překonat pocit osamělosti (izolovanosti) či nepotřebnosti,
  5. podle zájmu vyplnit volný čas,
  6. stimulovat psychickou aktivitu,
  7. umožnit individuální seberealizaci.

Forma studia

Studium je dvouleté (4 semestry). Přednášky se konají jednou týdně ve Fakultní nemocnici v Motole.

Náplň studia

Hlavním tématem je „Význam prevence v medicíně“. V rámci tohoto programu se probírají:

1. hlavní civilizační choroby a patologické stavy, které se týkají starší populace, současně s upozorněním na možnosti, jak těmto stavům předcházet,
  2. některé všeobecně zdravotní, epidemiologické, hygienické a etické problémy,
  3. možné aktivity: návštěvy na odděleních neurologické kliniky dospělých s cílem nácviku komunikace s nemocnými a jejich rodinami, navazování přátelských vztahů, čtení a psaní dopisů, doprovod na vyšetření, pomoc při běžných úkonech apod.

Příklady témat přednášek:
1. ročník:
2. LF UK: Historie, současnost, budoucnost
Buňka, tkáň, orgán
Diferenciace buněk
Organismus a mikroby
Dýchací systém a dýchání
Centrální a periferní nervový systém
Zdraví a tělesná aktivita
Lidský život jako příběh
Prevence infekčních nemocí
Srdce a krevní oběh
2. ročník:
Význam stopových prvků pro lidský organismus
Zásady první pomoci
Osteoporóza – problém vyššího věku
Vysoký krevní tlak a jeho následky
Současný stav transplantací orgánů
Choroby přenášené klíšťaty
Borrelióza

Hodnocení

Získané znalosti se ověřují na konci každého akademického roku formou krátké písemné práce na dané téma. Obsahovou i formální stránku zpracování zadaného tématu posuzuje příslušný lektor. Podmínkou postupu do dalšího ročníku nebo úspěšného ukončení studia je kladné ohodnocení předložené práce. Po absolvování celého studijního cyklu obdrží posluchači osvědčení o absolvování Univerzity třetího věku při slavnostním zasedání v Karolinu.

Poslední aktualizace: 27. 2. 2018 / Administrátor