Experimentální a klinická onkologie

Platnost akreditace: 29. 11. 2028

Předseda oborové rady:

prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D.

+420 973 203 060

U Vojenské nemocnice 1200,
169 02 Praha 6

Kontaktní osoba:

pplk. Ing. Jaroslav Kozel

+420 973 208 551

U Vojenské nemocnice 1200,
169 02 Praha 6

Členové oborové rady

Charakteristika studijního programu

Doktorský studijní program Experimentální a klinické onkologie poskytuje komplexní ucelené vzdělání ve všech oblastech, od obecných a experimentálních, přes preklinické až po klinické oblasti onkologie. Druhým, neméně důležitým cílem doktorského studia je osvojení si základních principů vědecké práce. Třetí důležitou oblastí je schopnost doktoranda samostatně připravit grantovou aplikaci a zajistit tak finanční prostředky pro vědeckou práci. Úspěšné dokončení postgraduálního studia je východiskem pro další akademickou dráhu absolventa.

Cílem doktorského studia experimentální a klinické onkologie je komplexní ucelené vzdělání ve všech oblastech, od obecných a experimentálních, přes preklinické až po klinické oblasti onkologie.

Druhým, neméně důležitým cílem doktorského studia je osvojení si základních principů vědecké práce: studium literatury, příprava vědeckého projektu, formulace hypotéz, základní a pokročilé statistické metody (včetně a priori kalkulace potřebné velikosti souboru), vlastní realizace výzkumného projektu, sběr, analýza a kritická interpretace dat, formulace závěrů, příprava rukopisu a jeho úspěšné uveřejnění v recenzovaném časopise s impaktovým faktorem. Důležitou součástí této oblasti je také schopnost připravit odborné sdělení (přednáška, poster), jeho prezentace a obhajoba v diskusi na odborných kongresech, sympoziích a konferencích (tuzemských i zahraničních).

Třetí oblastí je schopnost doktoranda samostatně připravit grantovou aplikaci, včetně všech souvisejících náležitostí (mezinárodní registrace klinického projektu – Clinical.Trial.gov, povolení práce s geneticky modifikovanými organismy, práce s radioizotopy, etická komise, SÚKL aj.) a zajistit tak finanční krytí výzkumu.

Vypsaná témata

MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol

• Vliv  nádorového prostředí  na prognózu sarkomů měkkých tkání

• Genetická heterogenita vybraných typů sarkomů

MUDr. Michaela Jirkovská, Ph.D., Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol

• Prognostické faktory v terapii nádorů hlavy a krku
  • Stereotaktická radioterapie

Prof. MUDr. Tomáš Büchler Ph.D., Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol

• Intratumorální mikrobiom

Požadavky v průběhu studia
1. ročník
  • Absolvování dvou povinných kurzů B90280 Experimentální onkologie a B90281 Klinická onkologie.
  • Zkouška z anglického jazyka
  • Absolvování kurzu prezentačních dovedností nebo jiného kurzu zaměřeného na prezentaci vědeckých výsledků
  • Stáž na tuzemském pracovišti (minimální délka 1 měsíc)
  • Kurz metodologie experimentálního a/nebo klinického výzkumu nebo kurzu biomedicínské statistiky (např. DS001 Kurz základů vědecké činnosti)
2. ročník
  • Prezentace v angličtině na odborné konferenci v ČR nebo zahraničí
  • Zahraniční stáž (délka min. 1 měsíc, alternativně zapojení se do mezinárodní spolupráce na grantu atd.)
  • Nejméně jeden kurz zaměřený na experimentální nebo klinickou onkologii
3. ročník
  • Spoluautorství nejméně 1 článku in-extenso v časopise s impaktovým faktorem vyšším než 1,5
  • Prezentace (jako 1. autor) vlastních vědeckých výsledků v angličtině nejméně na jednom mezinárodním kongresu či konferenci v zahraničí
  • Absolvování SDZ
4. ročník
  • Druhá prezentace vlastních výsledků na mezinárodním kongresu (první autor)
  • prvním autorem nejméně jednoho článku s vlastními výsledky, publikovaného in-extenso). Tento stěžejní článek nemůže být pouhým abstraktem, kasuistikou ani přehledovým sdělením.
  • Sepsání a obhajoba doktorské dizertační práce

Požadavky na absolvování stáží
  • Stáž na tuzemském pracovišti (minimální délka 1 měsíc)
  • Zahraniční stáž (délka min. 1 měsíc, lze nahradit zapojením se do mezinárodní spolupráce na grantu atd.)

Vypsané kurzy

B90280 Experimentální onkologie

B90281 Klinická onkologie

Požadavky ke SDZ
  • Nejméně 2 původní vědecké práce uveřejněné v časopisech s impaktovým faktorem, a to ve vztahu k tématu dizertace. Nejméně u jedné z nich je doktorand prvním autorem. Jedna přehledová publikace s tématem dizertace doktoranda uveřejněná v časopise s recenzním řízením, kde doktorand je prvním autorem
  • Splnění studijních povinností daných studijním plánem
Požadavky na publikační činnost
  • Přehledový článek o studované problematice vydaný v recenzovaném časopise (může být i tuzemský časopis bez IF)
  • Stěžejní publikace získaných výsledků v mezinárodním časopise s impaktovým faktorem vyšším než 1,5 (student je prvním autorem nejméně jednoho článku s vlastními výsledky, publikovaného in-extenso). Tento stěžejní článek nemůže být pouhým abstraktem, kasuistikou ani přehledovým sdělením.
Požadavky k obhajobě
  • OR vyžaduje tři výtisky autoreferátu a dizertace.

Profil absolventa studijního programu

Absolvent doktorského studijního programu Experimentální a klinická onkologie je erudovaným vědeckým pracovníkem, který má rozsáhlé, ucelené, komplexní znalosti současné moderní onkologie, od obecných a experimentálních, přes preklinické až po klinické oblasti onkologie. Osvojil si základní principy vědecké práce. Výsledky své práce je schopen uplatnit počitatelnými scientometrickými výstupy (publikace v odborných časopisech s impaktovým faktorem; prezentace na mezinárodních fórech). Absolvent DSP je schopen samostatně připravit grantovou aplikaci a zajistit tak finanční krytí výzkumu. Doktorand je schopen zapojit se do mezinárodní vědecko-výzkumné spolupráce. Úspěšné dokončení postgraduálního studia je východiskem pro další akademickou dráhu absolventa.

Poslední aktualizace: 26. 3. 2024 / Bc. Pavla Zídková