2. lékařská uvádí film Tělo–duše–pacient

Filmový dokument vznikl v koprodukci 2. lékařské fakulty UK a společnosti Gamma Pictures. 27. října jsme ho představili v soutěži na 27. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kde vzbudil kladné ohlasy festivalové veřejnosti i zájem médií.

Film na jihlavském festivalu představili (zleva) děkan fakulty Marek Babjuk, projektový manažer za fakultu Petr Andreas, režisér Jindřich Andrš a zvukař Šimon Herrmann. Fotografie na této stránce: Jan Hromádko (MFDF Ji.hlava)

23minutový snímek, který zachycuje sedm studentů v různých fázích studia, čtyři pedagogy a pacientku, vznikl k 70. výročí osamostatnění fakulty. Fakulta jím ukazuje, že moderní kurikulum medicíny obsahuje mnohem víc než memorování, které se s medicínou tradičně pojí: pevné místo v něm mají i simulace a praktický nácvik reálných situací. A ty mohou být velmi realistické, dramatické a emočně náročné. Ve filmu tak uvidíme záběry z předmětů K10 (klinických deset dní neboli stínování lékaře), Profesní komunikace a Simulace kritických stavů.

Myšlenka natočit dokument o studentech a studentkách 2. lékařské vznikla pod vedením tehdejšího děkana Vladimíra Komárka ještě před covidovou pandemií. Děkan Marek Babjuk a doc. Martin Kynčl ji oprášili v roce 2022 a oslovili režiséra Jindřicha Andrše, oceňovaného v žánru observačních dokumentů. Film vznikl během jednoho roku: na podzim 2022 přípravy, natáčelo se na jaře 2023 na několika ústavech a klinikách, v létě byla hotova první střihová verze.

Fakultní veřejnost se na premiéru, jeden z hlavních bodů programu oslav 70. výročí, může těšit 23. listopadu na Noci fakulty.

O fakultě vznikly dosud filmy prof. Jiřího Nevorala, který zachytil provoz v původní budově na Karlově na konci 70. let a její demolici, a dokument k 50. výročí za tehdejšího děkana Josefa Kouteckého. Oba promítneme na letošních oslavách.

Lékařská profese vyžaduje nejen detailní znalost diagnostických a léčebných postupů, ale také osobnostní kvality, či komunikační dovednosti. Lze je naučit? Observační snímek Jindřicha Andrše Tělo–duše–pacient zachycuje nové způsoby výuky na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Sledujeme mediky a medičky, kteří se ocitají v náročných simulovaných i reálných situacích – poprvé v roli lékaře.

režie:

Jindřich Andrš

producent: Jindřich Andrš
kamera: Tomáš Frkal
střih: Lukáš Janičík
hudba: Eliška Andršová Cílková
zvuk: Šimon Herrmann
výkonný producent: Amelie Kostelková
Script Dramaturgy: Tomáš Bojar

Jindřich Andrš (1994) vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU, filmovou vědu na Karlově univerzitě a Edinburgh Napier University. Působí jako režisér, scenárista a producent, zejména dokumentárních filmů. Za své filmy získal cenu České filmové kritiky – Objev roku, dvě nominace na Českého lva a 18 ocenění na světových filmových festivalech.

Vytvořeno: 28. 10. 2023 / Upraveno: 27. 11. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.