Kombinovaný program vědeckého a profesního vzdělávání, organizovaný společně UK 2. LF a FN Motol.

Cíl kombinovaného programu:

1. umožnit absolventům studia medicínských oborů získat v jeho průběhu titul Ph.D., a zároveň vykonat specializační přípravu před atestací 1. stupně a zakončit tuto přípravu atestací.
  2. práce doktorandů na výzkumných projektech zvýší vědeckou aktivitu ve FN Motol.
  3. FN Motol získá možnost se stát centrem doktorské vědecké výchovy v medicině (doktorská vědecká výchova je vedle profesní doktorské výchovy – atestace – formou doktorského vzdělávání podle VŠ zákona).

Délka trvání programu:
5 let

Místo uskutečnění kombinovaného programu:
zdravotnická práce ve FN Motol, PhD studium v kterékoli akreditovaném oboru doktorského studia při UK, AVČR a resort. výzk. ústavech MZČR.

Struktura programu:

• Program je vysoce kompetitivní, prestižní akce, financovaná formou klasického PhD studia (stipendium + doktorské granty GAČR, granty UK), a zároveň hrazená formou mzdy za práci ve zdravotnickém zařízení FN v Motole.
  • Do programu se mohou hlásit studenti, kteří se přihlásili a úspěšně prošli přijímacím řízením v patřičné oborové radě doktorského studia. Tito studenti, pokud je práce ve FN Motol v souladu s jejich základním studijním plánem, mohou vstoupit do soutěže o místa kombinovaného M.D.-Ph.D. programu.
  • Organizačním garantem zdravotnické části programu je ředitel FN v Motole, zdravotnický dohled je potom zajištěn klinickým pracovištěm FN Motol, na kterém student uskutečňuje svou předatestační přípravu. Organizaci Ph.D. části programu nadále nese UK 2. LF. Podmínky spolupráce UK 2. LF a FN v této oblasti jsou určeny smlouvou.

Prováděcí pravidla programu:

• Studenti mají své základní povinnosti vyplývající z interní formy PhD studia. Tato pravidla jsou určována patřičnou oborovou radou a vstupem do tohoto kombinovaného programu se nemění.
  • Úvazek ve FN v Motole získá student na podkladě úspěšného složení vstupního pohovoru ve FN Motol v soutěži s ostatními aplikanty.
  • Tento úvazek je na dobu určitou, která je jeden rok od nástupu do programu, s tříměsíční zkušební lhůtou.
  • Po roce se student se svým školitelem a s určeným garantem zdravotnického zařízení (primář oddělení či jiný určený zástupce) povinně zúčastní etapové prezentace svého Ph.D. a zdravotnického projektu.
  • Prodloužení úvazku je možné po úspěšném obhájení roční etapy, nejdéle však opět o jeden rok.
  • V následujících letech se roční etapová hodnocení opakují. Součástí etapového hodnocení je i úspěšnost školitele a doktoranda v získání grantu. Od 2. ročníku studia se předpokládá, že student aplikuje o výzkumný grant UK, který bude financovat jeho vědeckou práci. Do konce 3. ročníku programu je student povinen absolvovat výuku předepsanou oborovou radou, zkoušku z jazyka a státní doktorskou zkoušku.
  • V případě neúspěchu u ročních hodnocení FN Motol v následujícím roce neprodlouží studentovi jeho pracovní poměr. Nárok na pracovní poměr ve FN Motol v tomto případě zaniká bez náhrady.
  • Toto uspořádání je možno provádět do celkové délky projektu 5 let. Stipendium od 2. LF přísluší studentovi po dobu 3 let podle stipendijního řádu. Fakulta může ze svých zdrojů financovat stipendium i pro rok 4.
  • Student do 5 let obhájí titul Ph.D. a složí atestaci v základním oboru.
  • V případě neúspěchu v obhajobě Ph.D. titulu se další postup řídí pravidly doktorského studia. Pokud tato situace nastane po 5 letech kombinovaného programu, náhrada mzdy poskytovaná FN Motol, která vyplývá z podmínek kombinovaného studia, zaniká automaticky.
  • V případě neúspěšného složení atestační zkoušky kdykoli v průběhu pětiletého období zaniká úvazek u FN Motol.
  • Při úspěšném ukončení kombinovaného programu má absolvent titul Ph.D. a atestaci 1. stupně v základním oboru. Jeho další povinností je práce ve FN Motol po dobu 2 let. Toto dvouleté období nemusí nutně přímo navazovat na etapu kombinovaného studia, ale musí se uskutečnit do 5 let po jeho ukončení (toto opatření dává možnost absolventům tohoto studia využít možností zahraničních pobytů a stáží, které mohou být omezeny věkem).
Poslední aktualizace: 10. 12. 2018 / prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D.