Vědecká konference 2009 za dveřmi!

Jaroslav Rudiš

Spisovatel, dramatikscénárista. Debutoval románem Nebe pod Berlínem (2002), za který obdržel Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let. Kniha „rockových příběhů z berlínského metra“ byla přeložená do pěti jazyků včetně němčiny a polštiny. V roce 2006 vyšel jeho druhý román Grandhotel. Ten získal čtenářskou cenu Magnesia Litera za nejoblíbenější český román roku a byl vydán také německy. Rudiš napsal rovněž scénář ke stejnojmennému filmu režiséra Davida Ondříčka (2006). Zatím poslední kniha Potichu vyšla v roce 2007 a spojuje pětici příběhů ze současné Prahy. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil komiksovou románovou trilogii Alois Nebel o minulém století na jednom nádraží v pohraničních horách, jež se právě převádí do filmu. S německým spisovatelem Martinem Beckerem napsal pro WDR v Kolíně nad Rýnem rozhlasovou hru Lost in Praha, ve trojici s režisérem Jiřím Havelkou vytvořili také libreto k českoněmecké tragické operetě Exit 89 pro pražské Divadlo Archa. S Petrem Pýchou, spolužákem ze základní školy, Rudiš napsal divadelní hry Léto v Laponsku, Strange LoveSalcburský guláš.

Jaroslav Rudiš žije v Praze a příležitostně vystupuje s kapelami U-BahnJaromír 99 & The Bombers. Více na www.rudis.cz.

Poslední aktualizace: 22. 11. 2018 / Helena Ulovcová