Výstava Listopady

V pražském Karolinu byla 17. listopadu 2014 za účasti prezidentů pěti středoevropských států otevřena výstava Listopady/Novembers. Potrvá do 28. února 2015, je v češtině a angličtině a vstup je zdarma.

Jde patrně o největší výstavu připravenou k letošnímu výročí studentského svátku. Věnuje se nejen sametové revoluci a listopadu 1939, ale také válečným událostem, které vedly k vyhlášení Mezinárodního dne studentstva, a proměnám svátku za vlády KSČ. Výstava připomíná osudy lidí, kteří 17. listopady v uplynulých 75 letech prožívali a spoluutvářeli jako demonstrující studenti, vězni v koncentračních táborech i komunistických vězeních, českoslovenští vojáci v zahraničí nebo členové vedení univerzity.

Podstatnou část expozice tvoří dobové rozhlasové a televizní nahrávky. Na výstavě je možné vyslechnout unikátní nahrávky rozhlasových her o 17. listopadu, které vytvořili českoslovenští studenti za války v Anglii. Představeny jsou také videozáběry z listopadu 1989 či nahrávka pořadu Svobodné Evropy, v níž poprvé zazněla informace o „mrtvém studentovi“ z Národní třídy.

Vytvořeno: 21. 11. 2014 / Upraveno: 9. 2. 2015 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.