Proběhl praktický kurz intervencí pohybového aparátu pod UZ kontrolou

Ve dnech 5. a 6. dubna 2024 se v moderních prostorech Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty konal jedinečný kurz pro lékaře oborů ortopedie a rehabilitační lékařství s názvem "Praktický kurz intervencí pohybového aparátu pod UZ kontrolou“, v rámci, kterého měli lékaři možnost nácviku diagnostických a terapeutických postupů na kadaverech pomocí ultrazvukové (UZ) navigace.

Specializovaného vzdělávacího programu se zúčastnilo 32 lékařů z Česka a Slovenska, kteří zde dostali možnost se pod odborným vedením garantů a lektorů kurzu zdokonalit ve svém oboru tak, aby dále ve své praxi mohli používat velmi přesné, ultrazvukem navigované intervence v rámci pohybové soustavy. Využití ultrazvuku jako důležité vyšetřovací techniky v diagnostice a terapeutické navigace u onemocnění pohybového systému je podporovaným směrem České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí.

Kurz, který byl rozdělen do dvou dnů, nabídl účastníkům teoretický i praktický nácvik injekčních intervencí v oblasti pohybového systému s využitím ultrazvukové kontroly a navigace. Vzorem pro kurz se staly obdobné kurzy probíhající v zahraničí, na kterých se lektoři kurzu již v minulosti podíleli.

"Tato metoda umožňuje aplikovat léky a léčebné prostředky velmi přesně v rámci postižených oblastí pohybového systému, a tak ještě účinněji léčit
naše pacienty. Nácvik těchto postupů na kadaverech je v tomto případě velmi potřebný a pomáhá naplnit heslo řady anatomických ústavů po celém světě, tedy že "mrtví učí živé". Po naší zkušenosti s obdobnou výukou sonografie a operačních technik v zahraničí jsme chtěli takový projekt zorganizovat i v České republice, a to se nám dle hodnocení absolventů našeho kurzu povedlo velmi dobře. Kurz byl mimořádně interaktivní a praktický, aby každý účastník zvládl samostatně prakticky provést všechny typy prezentovaných a demonstrovaných postupů. K výuce přispělo také použití špičkových ultrazvukových přístrojů a jedinečně vybavené prostory Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty. Z celého kurzu byl také pořízen audiovizuální materiál, který bude použit k dalšímu vzdělávání metodou e-learningu.“ říká Tomáš Novotný.

„Bylo nám velkou ctí poskytnout zázemí Ústavu anatomie 2. LF UK pro zdokonalení lékařských dovedností novými metodami, tedy sonografickou navigací, kterou ocení pacienti při nemocech pohybového systému“, doplňuje přednosta ústavu David Kachlík.

Odborným garantem kurzu byl MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, přednosta Ortopedické kliniky -  Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D., přednosta Ústavu anatomie 2. LF UK Praha, a doc. MUDr. Kamal Mezian Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN. Partnerem celé akce byla společnost Fidia Pharma CZ s.r.o.

Created: 23. 4. 2024 / Upraveno: 23. 4. 2024 / Odpovědná osoba: Bc. Anna Sedláková