Prezentace kandidátů do Akademického senátu Univerzity Karlovy pro období 2020–2023

Podle Manuálu voleb do AS UK na 2. lékařské fakultě má každý kandidát právo na fakultních webových stránkách zveřejnit jeden článek. Umístění tohoto článku a zveřejnění zajišťuje PR oddělení fakulty. Články neprocházejí jazykovou či redakční úpravou. Prezentace kandidátů, kteří možnost zaslání svých příspěvků doposud využili, najdete pod červeně zvýrazněnými záložkami níže.

Akademická obec fakulty nominovala pro volební období 2020–2023 následující kandidáty:

Kandidáti v kurii akademických pracovníků
  • prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D. (Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol)

    Vážené kolegyně a kolegové,

    kandidaturu pro volbu do „velkého“ senátu jsem přijal na základě několika podnětů ze strany akademických pracovníků a studentů naší fakulty. Jelikož působím na 2. lékařské fakultě posledních 20 let, od roku 2014 pak v aktivní roli člena vedení fakulty v pozici proděkana pro specializační vzdělávání a vnější vztahy a protože vnímám několik základních oblastí, které považuji za potřebné důsledně a hlasitě v rámci Univerzity Karlovy hájit, není mi zastoupení naší fakulty v rámci Akademického senátu Univerzity Karlovy lhostejné a rozhodl jsem kandidaturu přijmout a o pozici senátora se ucházet.

    Z pozice proděkana pro vnější vztahy se dlouhodobě snažím upevňovat pozici 2. lékařské fakulty v rámci spolupráce s vedením Univerzity Karlovy. V tomto ohledu se domnívám, že role senátora by posílila moji schopnost dále hájit naše zájmy a umožnila by jejich prosazování efektivněji a na více úrovních.

    V rámci prosazování zájmů lékařských fakult, např. v oblasti přerozdělování rozpočtových financí, považuji za vhodné udržení maximální synergie s ostatními lékařskými fakultami. Současně se však domnívám, že je navenek i uvnitř univerzitního senátu nezbytné hájit vlastní zájmy 2. lékařské fakulty, jakožto suverénní a nezávislé součásti Univerzity Karlovy.

    Kromě samozřejmé a nezbytné kontinuální podpory běžícího unikátního výzkumu, realizace dlouhodobého záměru a dalších pedagogických a vědecko-výzkumných aktivit na 2. lékařské fakultě patří mezi oblasti, které bych rád v rámci nadcházejícího volebního období Akademického senátu Univerzity Karlovy za 2. lékařskou fakultu prosazoval, především tyto:

    • zajištění efektivní podpory lékařským fakultám v rámci specializačního vzdělávání, především nezbytná IT podpora dané agendy ze strany RUK s cílem usnadnění agendy jak ze strany školenců, tak referentek specializačního vzdělávání na 2. lékařské fakultě;
    • podpora připravovanému projektu výstavby Multifunkční budovy 2. lékařské fakulty ve snaze zajistit důstojné zázemí pro jednotlivá pracoviště děkanátu, přednáškovou činnost, experimentální výzkum, praktickou simulační výuku apod.;
    • zajištění materiálně-technické základny pro rozvoj simulační medicíny na 2. lékařské fakultě;
    • narovnání stipendijních podmínek v rámci postgraduálního studia biomedicíny;
    • podpora reálného vzniku a rozvoje dlouhodobě diskutovaného kariérního řádu, který by odpovídal evropským i světovým měřítkům.

    V Motole, dne 25.11.2019

  • prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D. (Ústav anatomie 2. LF UK)

    Anatomie se stala mým celoživotním osudem i koníčkem. Začal jsem se jí věnovat již jako student druhého ročníku, nejprve jako demonstrátor, poté jako lektor a nakonec jako asistent. Postgraduální studium biomedicíny v rámci oboru Experimentální chirurgie jsem zasvětil cévnímu zásobení tlustého střeva. K mým zájmům také patří terminologie a nomenklatura v anatomii, histologie a embryologie včetně jejich historie. Nyní pracuji jako vedoucí Ústavu anatomie 2. LF UK v Praze.

    V akademických funkcích na naší lékařské fakultě mám již následující zkušenosti: v loňském roce jsem byl zvolen do Akademického senátu 2. LF (AS 2. LF), v němž působím jako předseda jeho Pedagogické komise (PKAS) a rovněž jsem dosud členem Akademického senátu Univerzity Karlovy (AS UK) a působím jako člen jeho Pedagogické komise.

    V novém funkčním období bych rád navázal na zkušenosti a kontakty získané a vytvořené v předchozím období. Rád bych se věnoval nejen nezbytné administrativě, tedy jejímu zúčelnění, zjednodušení a zprůhlednění, ale hlavně činnostem, jež mohou ovlivnit směřování a vymezit lépe hranice činnosti univerzity.

    Své místo vidím zejména v oblasti pedagogiky, v níž je třeba zlepšit dvě zásadní oblasti:

    1. Studijní informační systém a jeho poměrně nízkou uživatelskou přívětivost.

    2. Programy postgraduálního studia ve smyslu sjednocení podmínek studia, větší podpory zahraničních pobytů doktorandů a rozšíření jednotlivých oborových rad napříč všemi fakultami UK.

    Dalšími bolavými místy univerzity jsou v současnosti:

    3. Aktuální téma jejího financování z vnějších zdrojů a nastavení průhledných pravidel pro uzavírání smluv se soukromými subjekty.

    4. Nesourodá představa o financování vědy (zejména z vnitřních zdrojů a univerzitních grantových výzev) a kontrole jejích výstupů, zejména napříč všemi fakultami a vědními obory.

    5. Rozdílné pohledy některých úseků rektorátu a jeho oddělení a odpovídajících úseků jednotlivých fakult na pracovně-právní otázky.

    Kandidaturu do AS UK jsem přijal proto, že k práci a řešení současných úkolů, před kterými Univerzita stojí, je v mnoha případech dobré znát i to, čím jsme již prošli. Svoji funkci budu vykonávat dobře a s plným nasazením pro dobro univerzity a naší lékařské fakulty.

  • MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D. (Interní klinika 2. LF UK a FN Motol)
  • prof. MUDr. Richard Škába, CSc. (Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol)
    Prof. MUDr. Richard Škába,CSc.

    Promoval jsem v roce 1974 na Fakultě dětského lékařství UK, současné 2.LF UK. Po promoci jsem nastoupil na chirurgické oddělení nemocnice v Podbrezové, Slovensko a v roce 1978 jsem nastoupil jako sekundární lékař na Kliniku dětské chirurgie FN Motol. Od roku 1983 jsem učitelem 2. LF UK. Venia docendi mi byla udělena v roce 1994 a profesorem chirurgie jsem byl jmenován v roce 2004. Atestaci z dětské chirurgie jsem složil v roce 1983, titul kandidáta věd obhájil v roce 1987.

    Ve své odbornosti dětské chirurgie se věnuji léčení vrozených vad konečníku a tlustého střeva, chirurgii poruch diferenciace pohlaví a chirurgické části léčby chronických střevních zánětů. Pracuji na plný úvazek, jsem zástupce přednosty kliniky pro výuku, na která se plně podílím. Nejsem pracující důchodce.

    S činností v akademických funkcích má následující zkušenosti: Po dvě funkční období jsem byl předsedou Akademického senátu 2.LF (AS 2.LF) a po tři funkční období členem Akademického senátu Univerzity Karlovy (AS UK). V současnosti jsem členem AS 2.LF.

    Kandidaturu do AS UK jsem přijal proto, že k práci a řešení současných úkolů, před kterými Univerzita stojí je v mnoha případech dobré, znát i to, čím jsme již prošli.  Místo obecných slibů, co vše chci udělat, změnit a zlepšit, chci, v případě svého zvolení, svou funkci vykonávat dobře a s plným nasazením.

    V Praze dne 23.11. 2019

  • prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D. (Klinika dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol)
    Jan Trka: Proč kandiduji do Akademického senátu UK

    Akademický senát je podle mého názoru jednou ze dvou platforem, na kterých je možné požadovat, navrhovat a sledovat řešení nejrůznějších problémů University – tou druhou je rozšířené kolegium rektora, tedy shromáždění prorektorů a děkanů jednotlivých fakult. Jako dlouholetý proděkan pro vědu a výzkum jsem na problémy vytrvale upozorňoval cestou vedení fakulty, teď bych to rád zkusil cestou Akademického senátu.

    Karlova universita je nejvýznamnější vzdělávací a vědecká instituce v České republice a patří také s osmi tisíci zaměstnanci do dvacítky největších zaměstnavatelů. Bohužel, její veřejná presentace a společenské postavení tomu neodpovídají. Zejména v poslední době se jméno University vyskytlo v médiích takřka výhradně v negativních souvislostech.

    Jaké jsou další problémy University:

    • Centrální rozpočet Rektorátu bobtná, stejně jako množství administrativních povinností hrnoucí se na vedení fakult.
    • Neexistuje centrální informační systém obvyklý (a nutný) ve firmě této velikosti.
    • Neexistuje systém kariérního postupu, Universita nemá definovanou ani posici postdoktorálního vědeckého pracovníka (postdoc), naprosto klíčovou pro vědecký rozvoj.
    • Programy na podporu vědy a výzkumu vznikají a zanikají, či se mění (nebo nedodržují) jejich pravidla.
    • Procházíme současně dvěma různými systémy hodnocení vědecké výkonnosti, ale peníze na výzkum jsou přidělovány podle třetího.

    Věřím, že ve spolupráci se senátory a vedením dalších fakult bude možné aspoň některé z těchto problémů otevřít a během jednoho funkčního období vyřešit. Zvolení správných zástupců bude klíčové i pro obhajobu zájmů naší, 2. lékařské fakulty.

Kandidáti v kurii studentů
  • Filip Baldík (Všeobecné lékařství, magisterské studium)
    Filip do Senátu, aneb #2LFNebudeSedětVKoutě

    Po minulém podzimu, kdy se udály volby do senátu fakultního přichází letos volby do senátu Univerzity, ve kterých jsem se rozhodl kandidovat na senátora za studentskou kurii akademické obce 2. lékařské fakulty.

    Pro ty, kdo mě neznají bych se rád nejdřív krátce představil. Jmenuji si Filip Baldík a momentálně jsem ve třeťáku. Mimo to jsem aktivním členem IFMSA, kde jsem se rok a půl věnoval projektům věnovaným sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a nyní zastávám funkci hospodáře.

    Proč jsem se rozhodl kandidovat do „velkého“ senátu? Protože mi není lhostejné, co se na Univerzitě děje, kdo je rektorem a jaké kroky podniká, protože chci, aby se práce AS UK a vedení Univerzity konečně stala transparentní a aby byl hlas 2. LF UK dobře slyšet.

    A čeho chci tedy v Senátu docílit?

    1. Věřím, že Akademický senát Univerzity Karlovy by měl fungovat trochu analogicky k Senátu Parlamentu ČR, tedy aby byl jakýmsi hlídacím psem pro vedení Univerzity. Jméno Univerzity bylo za současného vedení mnohokrát pošramoceno – například do očí bijící sponzorství od Home Creditu, Agrofert sponzorem plesu Univerzity Karlovy nebo kauza okolo financování Česko-čínského centra UK.
    2. Udělám vše pro to, aby AS UK vyvodil z případných dalších přešlapů vedení Univerzity patřičné důsledky, protože je nepřijatelné, aby bylo neustále pošpiňováno jméno naší Alma mater, která patří mezi nejstarší evropské univerzity. Pokud rektor sám neuzná za vhodné odstoupit, udělám maximum pro předložení návrhu na jeho odvolání, jelikož považuji za nepřípustné, abychom měli takovéto vedení.
    3. V souvislosti s tím bych se rád zasadil o to, aby byl novým rektorem (kterého budeme volit za poměrně krátkou dobu) někdo, za koho se nebudeme muset stydět, někdo, kdo bude hájit zájmy Univerzity a nikoliv své. Někdo, kdo bude zastávat morální hodnoty a bude mít zdravý úsudek a rozum. „Zimy“ bylo dost, nyní je čas na menší oteplení.
    4. Budu otevřený podnětům od studentů a členů akademické obce 2. lékařské fakulty a posunu je dál, aby nezapadly a byly slyšet. Vím, že to má být samozřejmostí, ale zároveň vím, že ne vždy tomu tak bylo. K tomu patří i hájení zájmů 2. lékařské fakulty, což beru jako automatické.
    5. Rád bych se pravidelně setkával se Studentskou komorou AS 2. LF UK a diskutoval dění na Univerzitě, přijímal podněty do „velkého senátu“ a naopak se navzájem informoval o novinkách. Rád budu plnit funkci spojky mezi studenty a spolky na 2. LF UK a vedením Univerzity, což vnímám jako velmi důležité.
    6. Všichni ho známe, používáme ho téměř denně, nikdo ho nechápeme a všechny nás štve. Ano, přesně tak, Studijní informační systém, SIS. Ač je to věc, která se řeší několik let bez zdárného konce, rád bych se zasadil o jeho modernizaci, zjednodušení a zefektivnění. Víme, že to nebude lehké, ale je to výzva, která stojí za to.
    7. A to nejdůležitější na závěr – aktivně se podílet na činnosti AS UK a jeho komisí, protože #2LFNebudeSedětVKoutě

    Pokud jste dočetli až sem, srdečně Vám děkuji a zároveň bych Vás chtěl poprosit, abyste přišli příští týden k volbám, protože každý hlas je důležitý a počítá se, ať to „hodíte“ komukoliv. Pokud byste měli jakékoliv otázky, neváhejte mne kontaktovat.

  • Lukáš Hanko (Všeobecné lékařství, magisterské studium)

    Ako jeden z kandidátov by som sa vám prostredníctvom tohto článku rád predstavil a predostrel vám svoj pohľad a priority. Vopred ďakujem každému, kto si prečíta nasledujúce riadky. 

    Som študentom štvrtého ročníka všeobecného lekárstva a tento rok vykonávam aj funkciu tajomníka v IFMSA CZ.
    Kandidovať do AS UK som sa rozhodol najmä po vypočutí si mnohých negatívnych názorov na činnosť UK súvisiacu s financovaním a partnerstvom s podozrivými subjektami. Vidieť nespokojnosť študentov a verejnosti s vedením mojej Alma Mater bol pre mňa silný impulz, ktorý prerástol v potrebu niečo zmeniť.
    Priority pre mňa boli od začiatku jasné:

    Podpora studentů

    Pri pôsobení v senáte by som sa chcel zamerať najmä na Študijnú, Sociálnu a Petičnú komisiu AS UK. Aktuálnu podporu študentov vidím ako jeden z kameňov úrazu a prial by som si aktívne pracovať na jej zlepšení. V efektívnejšiu podpore zo strany UK by nemala chýbať:

    INVESTÍCIA DO ŠTUDENTA AKO OSOBY:

    • zvýšiť finančnú podporu zahraničných študíjnych a výskumných pobytov (fond mobility)
    • podporovať sebarozvoj študentov - finančne prispievať na certifikáty z cudzích jazykov (napr. IELTS) a profesné zahraničné skúšky (napr. USMLE)
    • umožniť väčšiu profiláciu študenta behom štúdia (vztiahnuté najmä na medikov v klinickej časti štúdia) 

    INVESTÍCIA DO ŠTUDENTSTVA AKO CELKU:

    • podporovať študentské spolky a organizácie, hľadieť na ne ako na vlastné, zaujímať sa a riešiť ich požiadavky
    • aktívne naslúchať študentom, rešpektovať ich priania a riadiť sa ich názormi
    • SIS - zmodernizovať, sprehľadniť a priblížiť studentský informační systém medzinárodnému štandardu
    Dobré jméno Univerzity Karlovy

    Pozitívny pohľad akademickej obce a pozitívny pohľad širšej verejnosti na UK sú kľúčom k správnemu fungovaniu univerzity a posúvajú ju na vyšší level. UK si v každej sfére svojej činnosti musí zachovať česť, vierohodnosť a spoľahlivosť. Vo svojich názoroch by mala byť konzistentná a priama.

    Vyššie vymenované sa dá dosiahnuť najmä kvalitnou komunikáciou - medzi univerzitou a verejnosťou, ale aj medzi univerzitnými funkcionármi navzájom. Dôsledný však musíme byť aj pri vyvodzovaní dôsledkov z už vzniknutých neblahých udalostí. Činy, hoci aj najvyšších predstaviteľov univerzity, ktoré sa nezhodujú s etickými zásadami treba odsúdiť. Ak nie právne, tak aspoň morálne. Osobne by som chcel k nadchádzajúcej voľbe rektora UK pristúpiť mimoriadne svedomito a zodpovedne.

    Transparence

    Veľmi úzko súvisí s predchádzajúcim bodom. Pri výbere partnerov a finančných zdrojov má UK spoločenskú povinnosť riadiť sa morálnymi hodnotami a k tejto úlohe treba pristupovať nanajvýš obozretne. Subjekt, s ktorým sa UK rozhodne spolupracovať musí nielen byť dôveryhodný, ale musí sa dôveryhodným aj javiť.
    Ocenil by som, keby AS UK úzkostlivo držal ochrannú ruku nad výberom budúcich partnerov a finančných zdrojov.

    Uvedomujem si, že jeden človek k zmene systému nestačí, no budem sa snažiť aktívne podporovať akúkoľvek snahu k jeho zlepšeniu. Senátorstvo úprimne vnímam ako službu ostatným a sľubujem, že v prípade zvolenia ju budem vykonávať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

    Ďakujem každému, kto si tento článok prečítal a tým, ktorí sa rozhodnú dať mi vo voľbách svoj hlas. #ZměňmeKlimaVSenátu

  • Cedrik Horčička (Všeobecné lékařství, magisterské studium)
  • MUDr. Anna Olšerová (Neurovědy, doktorské studium)

    Tento rok jsem se rozhodla kandidovat za studenty do Akademického senátu UK a prostřednictvím tohoto krátkého článku bych Vám ráda představila body, kterým bych ráda věnovala, a to zejména protože věřím, že mají smysl a na půdě senátu se dají ovlinit. Než Vám představím svůj program, krátce něco o mně.

    Vystudovala jsem 2. LF UK a promovala v roce 2018. Od té doby pracuji na Neurologické klinice 2. LF a FN Motol, kde se též věnuji výzkumu zabývajícímu se cévními mozkovými příhodami, které jsou také tématem mého PhD. Již v době pregraduálního studia jsem byla členkou fakultního senátu, aktivně pracovala ve spolku IFMSA v rámci 2.LF UK i národně. Od roku 2015 jsem členem disciplinární komise naší fakulty a také vedu skupinu studentů, kteří se aktivně podílí na tvorbě nového curricula v rámci programu AKORD. Všechny tyto své zkušenosti bych chtěla v rámci senátu využít.

    Volební program stavím na 3 základních pilířích – výuka, doktorandi a akademická etika.

    Výuka – Studium na lékařské fakultě má svá určitá specifika podmíněna zejména délkou studia, praxemi, blokovou výukou apod. Tato specifika, potřeby a požadavky jsou na půdě UK sice zaznamenány, nicméně nedostatečně reflektovány. To se odráží například v SISu, který není ideálně postaven a přes opakované sliby se nové verze nemůžeme dočkat. Dalším bodem v rámci výuky je větší provázanost výuky s ostatními lékařskými fakultami, z čehož by naši studenti mohli výrazně profitovat. V neposlední řadě je třeba klást důraz na podporu praxí a simulační výuky. Doktorandi - Navzdory 30 letům svobody má stále PhD studium mnohé co dohánět ve srovnání se zbytkem EU. Výška samotného stipendia je k žití v metropoli nedostatečná a studenti jsou tak okolnostmi nuceni do dalších úvazků. Velmi často prováděné kombinování výzkumu s klinickou praxí je také problematické, zejména z časového hlediska a vědecká činnost se pak často dělá po večerech a víkendech, což ubírá jak kvalitě výzkumu, tak života samotného studenta. Dalším bodem je nedostatečná transparentnost přidělování grantové podpory, kdy je důvod zamítnutí podpory peněz často nejasný, bez ohledu na kvalitu projektu. V neposlední řadě i téma školitelů také stojí za zmínku. Je třeba se zabývat systémem motivace a odměn pro školitele, aby se svému studentovi věnoval a dopomohl mu naplno tématu a celé problematice porozumět, místo pouhého nutného sepsání práce a splnění požadavků k získání titulu. Akademická etika – Poslední bod se týká zejména události posledních týdnů a měsíců stran financování a podpory UK. Považuji za podstatné dodržovat morální hodnoty, na kterých je UK založena, reagovat na jejich porušení či ohýbání a dát svůj názor najevo.

    Ti, co mě znají, ví, že můj hlas je vždy slyšet. A s tímto „zlozvykem“ rozhodně nyní nehodlám přestat!

    Volby proběhnou v úterý a ve středu 26. a 27. 11. Prosím, pojďte volit, ať se rozhodnete pro kteréhokoli kandidáta!

  • Tomáš Stejskal (Všeobecné lékařství, magisterské studium)
    Tomáš Stejskal

    Jmenuji se Tomáš Stejskal a jsem studentem 4. ročníku všeobecného lékařství na 2. LF UK, kde zároveň působím jako místopředseda pro projekty (tzv. „projekťák“) ve studentském spolku Motolák. Tímto bych chtěl poprosit všechny studenty, spolužáky a kolegy o jejich hlas ve volbách do Akademického senátu UK, které budou probíhat 26. a 27. listopadu.

    O to, co se děje na univerzitě, jsem se začal zajímat již před rokem v souvislosti s kauzou sponzoringu univerzitního plesu firmou Agrofert. Myslel jsem si, že si UK po této zkušenosti dá více záležet na tom, koho si vybere jako svého sponzora. A i tomu, kdo jen občas zavítá na zpravodajské servery, musí být jasné, že se tomu tak nestalo. Kauza PPF, česko-čínské centrum, téměř 70milionová „díra“ v rozpočtu a následná rezignace kvestorky… A nemyslím si, že je to to poslední, o čem se ještě dozvíme. Opravdu chceme takovouto univerzitu?

    Samozřejmě nemůžu kandidaturu stavět jen na kritice. V rámci AS UK chci žádat větší podporu pro studentské spolky, sport a mimostudijní aktivity. Myslím si, že obraz fakulty i univerzity definují převážně studenti. Studenti mají právo na kvalitní sportoviště, dostatek času na oddych, relaxaci a své koníčky, a dostatečnou možnost kulturního vyžití. Co je pro Vás důležitější? Opuletní posh ples, nebo jít si zasportovat v areálu na Plzeňské? Hostivař je fajn, ale mít něco blíž k Motolu by též nebylo od věci…

    Kdo může kontrolovat rektora a hnát ho k odpovědnosti? Jen kolegium rektora (které si vybírá sám) a akademický senát UK, kde jsou 4 zástupci za každou fakultu. V tomto počtu musí být hlas senátora opravdu hodně slyšet, senátor si musí stát za svým, ale hlavně – senátor se musí zpovídat ne rektorovi, ale své vlastní fakultě! Fakultě, která ho zvolila, která je jeho domovem. Jsem pyšný na to, že studuji na 2. LF, kde každý může vyjádřit svůj názor bez jakýchkoli obav, kde se kritické komentáře neshazují ze stolu, kde můžeme otevřeně stát za svým názorem. Pojďme do toho společně a já slibuji, že budu tyto principy prosazovat i v rámci UK!

  • MUDr. Josef Štorm (Experimentální chirurgie, doktorské studium)

Volby se uskuteční v úterý 26. a ve středu 27. 11. 2019. Informace o jejich průběhu a organizaci naleznete na webu fakulty zde.

Vytvořeno: 22. 11. 2019 / Upraveno: 11. 1. 2023 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková