Uspořádání sedmého Motolského dne pediatrické zobrazovací diagnostiky

Motolský den se uskutečnil 7. 6. 2018 v nové posluchárně 2. LF UK ve FNM, organizátorem byla Klinika zobrazovacích metod. Den byl věnován aktuální problematice, jakou je zobrazení a diagnostika ledvin novorozenců a kojenců. První přednášku měl prof. S. Tůma, 100. narození prof. Rubina a doc Šnobla. Dále vystoupil předseda Evropské společnosti pediatrické radiologie Michael Riccabona, profesor oddělení dětské radiologie univerzitní nemocnice v Gratzu, uznávaný mezinárodní expert v této problematice zobrazení. Další přednášku přednesla prof. E. Rubešová ze Stanfordu: Zobrazovací metody pro diagnostiku ledvin u novorozence. Tento mezinárodní tým předních odborníků doplnily přednášky lékařů týmu dětské radiologie Kliniky zobrazovacích metod a Kliniky dětské chirurgie 2. LF UK a FN v Motole s prakticky zaměřenými tématy postihujícími problematiku denní praxe radiodiagnostika na poliklinice i ve fakultní nemocnici. Témata pokryly problematiku zobrazení močového traktu při mikční cystouretrografii (MCUG), klasifikaci a specifika diagnostiky hydronefrózy u novorozenců, nálezy a indikovaná vyšetření u infekcí ledvin.

KZM, jak se opět ukázalo, zaujímá v ČR vedoucí místo v pediatrické radiologii.