Základní proměna pitevního traktu

Vedení Fakultní nemocnice v Motole, spolu s vedením Ústavu patologie a molekulární medicíny (ÚPMM) dne 1. 12. t.r. oficiálně zahájilo provoz nově zrekonstruovaných piteven.

Pitevní trakt pracoviště je detašovaný od základního útvaru ÚPMM v Modrém pavilonu, a to v budově tzv. staré patologie, která sloužila FN v Motole do roku 1998 k celkovému provozu oddělení patologie. Po přestěhování Ústavu patologie naší fakulty z Albertova do areálu FN v Motole jsme budovu staré patologie vyčlenili pitevnímu provozu a také části praktické výuky studentů. Přestože již v roce 1998 byly provedeny dílčí úpravy (osvětlení, malování, výměna části podlahových krytin), bylo jasné, že pro zdravotnický provoz i výuku je nutná zásadní rekonstrukce.

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole, Ing. JUDr. M. Ludvík, MBA, byl po mnoha letech neúspěšných jednání s jeho předchůdci jediným ředitelem, který projevil skutečný zájem o zlepšení situace a zasadil se o dvě vlny radikálních změn a investic. První proběhla v roce 2005, kdy byly instalovány moderní chladící boxy pro zemřelé, upravily se místnosti pro pozůstalé a pro vystavení zemřelých.

V tomto roce pak pokračovala generální oprava obou piteven s výměnou podlah, pitevních stolů, oken a osvětlení a se zavedením vzduchotechniky, což významně přispěje i ke zlepšení pracovního prostředí. Náklady na rekonstrukci nesla Fakultní nemocnice v Motole. Fakulta z dotace MZ ČR pomohla vybavit stážovnu stoly a židlemi a s pomocí projektu UK 2. LF jsme z MŠMT v tomto roce získali i projekční zařízení pro mikroskopii.

Zdravotnický provoz i výuka tak získaly část vysoce modernizovaného prostoru.

Foto: R. Kodet

Vytvořeno: 21. 12. 2006 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Administrátor 2. LF UK