Vyjádření vedení fakulty k výskytu COVID-19 na tělovýchovném kurzu 2. LF UK v Dobronicích

Na tělovýchovném kurzu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve výcvikovém středisku UK v Dobronicích u Bechyně byla ve středu 19. srpna 2020 potvrzena nákaza COVID-19 u jednoho ze studentů. Na základě oznámení nákazy COVID-19 zahájila Krajská hygienická stanice (KHS) Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích bezprostředně šetření a již ve večerních hodinách dne 19. srpna 2020 bylo na základě opakované efektivní komunikace mezi vedením 2. LF UK a KHS rozhodnuto o návrhu opatření.

„Toho času je v Dobronicích 131 studentů a 9 asistentů naší fakulty. Zítra budou mít všichni testy a v sobotu výsledky, negativní odjedou domů do karantény. Vedoucí kurzu Mgr. Petr Klein mě dnes ráno v 8.30 ujistil, že všichni dodržují opatření z KHS Jihočeského kraje, se kterou jsme v nepřetržitém kontaktu a spolupráce je výborná. Hovořil jsem telefonicky s nemocnou studentkou, která se už cítí lépe, a se zdravotníkem kurzu Ondřejem Blechou. Ten mě informoval, že nikdo z účastníků nemá teplotu,“ uvedl děkan 2. LF UK prof. Vladimír Komárek.

Dle stanoviska KHS k dané situaci jsou aktuální opatření následující: Studenti a pedagogický personál zůstávají na místě výcvikového střediska a vyčkávají na hromadné testování tak, aby při opuštění střediska byl již znám první výsledek testování. Odběry jsou naplánované na pátek 21. srpna 2020. Laboratorní zpracování zajistí Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Tábor a Jihočeská univerzita.

Po dobu pobytu ve výcvikovém středisku doporučuje KHS nošení roušek ve společných prostorách, dodržování hygienických zásad studenty a vynechání shlukování tak, aby kontakt mezi studenty byl co nejmenší.

Doba karantény se začne počítat od opuštění střediska pozitivní osobou. Datum vzniku karantény upřesní Univerzitě Karlově Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje, neboť je možnost, že z pátečních odběrů vyjde někdo s pozitivním výsledkem. Odjezdy domů mohou být realizovány autem, pokud si studenti zařídí odvoz, ale i autobusem, neboť se v daný okamžik pohybujeme ve fázi nařizování karanténních opatření osob v kontaktu, nikoli osob, které vyžadují izolaci.

Univerzita Karlova a 2. LF UK považují za důležité zdůraznit, že velmi dobrá efektivita jednotlivých kroků ještě v den objevení nákazy byla dána také maximálně profesionálním přístupem a příkladnou ochotou lékařek MUDr. Jitky Luňáčkové a MUDr. Radky Moravcové z KHS věnovat se problému do pozdních večerních hodin.

Náhledové ilustrační foto: archiv 2. LF UK

Vytvořeno: 20. 8. 2020 / Upraveno: 10. 9. 2020 / Mgr. Juan Zamora