Významné životní jubileum profesora MUDr. Miloše Máčka, DrSc.

Štítky

Na Tři krále oslavil devadesáté narozeniny pan profesor Miloš Máček, nestor tělovýchovného lékařství a rehabilitace poruch dětského věku, jeden ze zakladatelů naší fakulty.
Profesor Máček začínal jako pediatr v Jilemnici a v Liberci a v padesátých letech minulého století působil na I. dětské klinice profesora Švejcara. Solidní pediatrická erudice mu umožnila vybudovat mezinárodně unikátní vývojově orientovaná pracoviště, vypracoval řadu rehabilitačních programů v pediatrii. Jako první zavedl rehabilitaci dětských kardiaků, pověstné jsou rovněž jím navržené rehabilitační programy pro dětské astmatiky. Věnoval se studiu vlivu pohybu na vývoj zdravých dětí. Tato orientace pražské Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace na tehdejší Fakultě dětského lékařství rychle přitáhla pozornost ze zahraničí a pracoviště se zapojilo mj. do mezinárodního biologického programu. Klinika spolupracovala s Ústavem pracovní fysiologie v Dortmundu. To bylo v šedesátých letech minulého století neobvyklé, mezinárodní spolupráce se pěstovala málo. V letech 1963–1969 byl profesor Máček děkanem fakulty.
Profesor Máček byl činný ve vědeckých aktivitách, např. v mezinárodní organizaci sportovní mediciny (FIMS), opakovaně organizoval symposia Pediatric Group of Work Physiology. Publikoval na tři sta primárních publikací, z toho třetinu v zahraničí. Je čestným členem Americké společnosti pro pediatrickou fysiologii. Je autorem nebo spoluautorem monografií a učebnic. Obklopil se schopnými spolupracovníky, klinika vedená jeho následovníky zůstává chloubou fakulty.
Snad neutuchající zájem o věc, láska k umění, malování české krajiny, veselá mysl a řada dobrých přátelství jsou příčnou skvělé duševní i tělesné kondice oslavovaného devadesátníka. Nechť ještě dlouho dochází na kliniku a přispívá k jejímu zdaru.

Ondřej Hrušák, Jan Herget

Vytvořeno: 10. 1. 2012 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Helena Ulovcová