Další vědecké úspěchy studentů 2. lékařské fakulty – Kristina Johnová a Aneta Kozáková

Další vědecké úspěchy studentů 2. lékařské fakulty – dokončení

Letošní předávání cen na Celostátní vědecké studentské konferenci studentů bakalářských a magisterských studijních programů na lékařských a zdravotnických fakultách v ČR a SR bylo pro 2. lékařskou fakultu dalším velkým úspěchem a opět potvrdilo fakt, že studenti 2. LF patří mezi nejlepší. Ze tří sekcí na konferenci získali studenti 2. LF ve dvou sekcích cenu za nejlepší práci a jednu cenu mimořádnou.

Náš dík za skvělou reprezentaci patří slečnám Kristině Johnové, Anetě Kozákové, Michaele Reiterové a Evě Provazníkové. K úspěchu velmi gratulujeme a dnes přinášíme rozhovor s Kristinou Johnovou a Anetou Kozákovou ze 3. ročníku.

Stáž v Egyptě

„Všichni nějak začínali, vy začínáte právě dnes,“ řekl Mgr. Hořejší na úvod slavnostního vyhlášení výsledků Celostátní vědecké studentské konference studentů. Je to pro vás opravdu vědecký začátek? Jak dlouho už na projektu pracujete?
Je to skutečně tak. První myšlenka vlastně nesměřovala k vědecké práci, ale spíš k příležitosti podívat se, jak vypadá práce v laboratoři. Z ústavu přišla nabídka na spolupráci, a tak jsme ji využily. Vzala si nás pod křídla paní doktorka Skoumalová a pro nás to byla výhra, která znamenala velmi kvalitní a příjemnou práci. Na projektu pracujeme přibližně od loňského jara, ale díky menším technickým problémům jsme většinu práce museli zvládnout v září a říjnu.

Téma vaší práce, za kterou jste získaly první místo v kategorii teoretických a preklinických oborů zní: „Fluorescenční analýza produktů radikálových reakcí v membránách erytrocytů u pacientů s Alzheimerovou chorobou“. Můžete stručně popsat, čím jste se v práci zabývaly?
Do důsledku vzato jde vlastně o hledání biomarkeru pro Alzheimerovu chorobu v krvi. U nemocných v mozku dochází k specifickým radikálovým reakcím. Jejich produkty se inkorporují do erytrocytů a ovlivňují jejich biochemické chování, pokud jsou vystaveny peroxidaci. My jsme konkrétně porovnávaly rozdíly v produktech těchto reakcí u zdravých a nemocných pomocí fluorescenční analýzy.

Východ slunce na Sinaji

Kdo přišel poprvé s nápadem přihlásit se na konferenci?
Naše školitelka, dr. Skoumalová. Přihlásily jsme se ke konci září a začaly se cíleně připravovat na konferenci, která nás čekala v listopadu.

Výzkumná stáž v Egyptě

Jaká byla konkurence?
Konference trvala dva dny a my byly na programu až druhý den. Celou dobu jsme ale byly na konferenci a poslouchaly jednotlivé prezentace ostatních. Byly moc zajímavé, velmi dobře propracované a my si pořád dokola opakovaly: „Co my tady děláme...“ . Když nám oznámili, že jsme naši kategorii vyhrály, bylo to neskutečné překvapení. Hrozně milé a hrozně hezké!

Plánujete v této práci pokračovat?
Určitě. Jen jsme teď obě ve třeťáku, takže školy je hodně a času málo.

Jak se vám spolupracovalo s paní dr. Skoumalovou a vůbec s celým Ústavem biochemie?
Byla to – a vlastně stále je – moc příjemná spolupráce. Celá práce měla svůj přesně definovaný začátek, průběh, směr i cíl. Začalo to od toho, že tady máme krev a víme, co chceme udělat. Je to malý kousek velkého projektu, ale i tak máme pocit, že díky paní doktorce, která nastavila cíl a plán, máme pocit, že jsme udělaly a dosáhly něčeho konkrétního. Korunovace prvním místem na konferenci nebyla cílem, ale odměnou, že jsme to dělaly správně a poctivě. Každopádně bychom paní doktorce i ústavu moc rády poděkovaly.

Natáčení Ženy v pokušení

Co vás baví, když zrovna nejste v laboratoři nebo se neučíte na patologii?
Kristina: Před medicínou karate a teď, když je trochu času, běžím ke knížce. Ve druháku se dařilo odbíhat častěji, ve třeťáku skoro vůbec.
Aneta: Už od malička se hodně věnuju sportu, především tanci a sportovní gymnastice. Gymnastiku už jsem musela oželet, ale díky „Prdlým kostem“ (pozn. taneční skupině 2. LF) jsem u tance mohla zůstat. Taky moc ráda cestuju, chodím za kulturou, vařím a peču.

Léto ve Francii

Uvidíme vás a vaši práci i na vědecké konferenci 2. lf v dubnu?
Aneta: Ano! Máme dohodu. Kristina prezentovala na celostátní konferenci, já budu prezentovat na naší konferenci. Takže nám držte palce, prosím!

Díky za moc příjemný rozhovor a na konferenci vám přeji štěstí a držím palce!

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 31. 3. 2011 / Upraveno: 13. 6. 2022 / MUDr. Jana Djakow