Stážistkou na Mayo Clinic

O své letní stáži na Mayo Clinic v Rochesteru ve Spojených státech napsala reportáž Emília Petríková, nyní studentka 2. ročníku všeobecného lékařství.

V lete som mala možnosť absolvovať 10týždennú stáž na Mayo Clinic v Rochestri v Minnesote. Pred rokom a pol som bola v Rochestri prvýkrát a úplne ma očaril, preto som bola rada, keď mi doktor Bradley Erickson, M.D., Ph.D., ponúkol možnosť letnej výskumnej stáže na oddelení rádiológie. Žiaľ platenú pozíciu je na tejto minnesotskej klinike získať až po ukončení štvrtého ročníka, preto som bola veľmi vďačná podpore od ICRC a Talentov Novej Európy.

Emília Petríková

Počas leta som skúmala možnosti predikcie doby do rekurencie nádoru u pacientov po vyoperovaní glioblastómu na základe biomarkerov na MRI snímkoch. Väčšinu času som strávila vyhľadávaním vhodných pacientov z databáz. Američania píšu správy podstatne podrobnejšie a menej vecne ako my, takže som sa okrem spôsobu liečby dozvedela napríklad aj to, ako sa mali pacienti na dovolenke, alebo kedy mali ich deti svadbu. Druhá polovica mojej práce bola analýza snímkov z magnetickej rezonancie, čo je skvelá prax, ku ktorej sa bežne medik po prvom ročníku nedostane. Zvláštnosťou tejto kliniky je, že väčšina výskumu prebieha v miestnostiach bez okien, aby sa šetrilo miesto (ľuďom, čo mali kancelárie s oknami sme sa smiali, že sú privilegovaní) – po pár hodinách pred dvoma veľkými rádiologickými monitormi bez denného svetla človek potrebuje ísť von.

Na to je našťastie veľa možností, pretože v Rochestri sa človek stretne so zaujímavým paradoxom – mesto je tak malé a nie je kam ísť (posledný bar zatvára o druhej), že ľudia sa stále snažia vymyslieť, kam ísť. Mayo je postavené v kukurici medzi ničím. Kolegyni prišla na návštevu rodina, z letiska ich zobrala priamo do srdca downtownu, pred hlavnú budovu Mayo, reakcia maminy bola: „To sme mohli ísť niekam do centra.“ Človek tu môže fakt len robiť alebo si zábavu nájsť. Našťastie sa na Mayo stretne veľa medzinárodných aj domácich odborníkov, ktorí prichádzajú často na pár mesačné pobyty a tak tu trochu cítiť efekt „školy v prírode“. Vďaka tomu som bola napríklad na kurze salsy, Minnesota State Fair, vodných skútroch, v zoo miestnych zvierat s voľným vstupom, na domácej pizze z farmy, ale aj v Chicagu. Práve veľmi milí a komunikatívni ľudia robia toto miesto jedinečným a príjemným.

Z odborného hľadiska je tiež Mayo špecifické, klinika je pevne prepojená s výskumom. Väčšina doktorov trávi tri dni z týždňa na klinike a dva dni výskumom. Skúmajú sa problémy, ktoré vznikli v praxi a výsledky sa môžu rýchlo do nej aplikovať a nejdú do šuplíku. Taktiež keď treba niečo vyriešiť, väčšinou na to stačí jeden meeting. Skvelými odborníkmi, dostupným backgroundom aj finančným zabezpečením projektov je tam radosť robiť. Taktiež každý deň prebieha viacero prednášok o najnovších výsledkoch/kauzalistikách miestnych aj pozvaných odborníkov, kde sa človek môže dozvedieť najnovšie výsledky a ešte sa aj napríklad naobedovať.

Stáž zbehla veľmi rýchlo a musím povedať, že mi Rochester chýba. Mohla som robiť na špičkovom klinickom výskume, spoznala som skvelých ľudí a odniesla si zážitky a skúsenosti na celý život. Ak niekto uvažujete nad zahraničnou stážou, smelo do toho. Napriek náročnému vybavovaniu a aj trochu tlaku ukončenia semestra čo najskôr je to neoceniteľná skúsenosť. Držím palce!

Vytvořeno: 16. 10. 2015 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková