Samara je pravou tvárou Ruska

Student 5. ročníku Všeobecného lékařství Štefan Bakič strávil letní stáž v ruské Samaře. Píše esej a posílá fotografie.

Svoju letnú augustovú stáž som strávil na chirurgickom oddelení Samarskej štátnej lekárskej univerzity v Rusku.

Už pri výbere krajín som sa snažil spomedzi všetkých krajín vybrať hlavne tie, ktoré nie sú typickou destináciou turistov. Ruská federácia bola jednou z nich. Z rozprávania priateľov a známych som tušil, že letná stáž v Rusku môže byť neopakovateľným zážitkom. Krajinu ako takú som nikdy predtým nenavštívil a toto bola jedinečná príležitosť spoznať niečo úplne nové, po stránke klinickej, aj kultúrnej, a zároveň možnosť nájsť si nových priateľov z celého sveta.

Od prvého dňa som začal na oddelení všeobecnej chirurgie. V Rusku je v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti veľký rozdiel medzi štátnou a súkromnou nemocnicou. V štátnom zdravotníctve chýbajú peniaze, a to sa samozrejme odzrkadlí na kvalite poskytovanej starostlivosti, aj napriek rovnako kvalifikovaným lekárom a sestrám. Relatívne bežnými ochoreniami sú osteomyelitídy, tuberkulóza, virové hepatitídy typu C. Chirurgické vybavenie je často zastarané alebo chýba, kvôli čomu sú lekári často nútení improvizovať. Na druhej strane ich to obohacuje skúsenosťami, ktoré u nás nezískame.

Ráno sme zvyčajne začínali na ambulancii s rutinnými výkonmi ako ošetrovanie, preväzy rán a vyťahovanie stehov. Neskôr sme sa presunuli na sály, kde sa mi viackrát naskytla možnosť asistovať pri chirurgických výkonoch. S lekármi sme často rozoberali jednotlivé prípady pacientov a používané postupy liečby. Záležalo to dosť aj od vlastnej iniciatívy. Jazyková bariéra nebol problém, pretože s nami každý deň bol aspoň jeden ruský študent, ktorý nám všetko prekladal. Každopádne v meste je celkom užitočné vedieť aspoň základy ruštiny, pretože miestni nie sú zvyknutí na turistov.

Samara ako mesto má toho mnoho čo ponúknuť. Žije tam viac než jeden a pol milióna obyvateľov, viac ako v Prahe. Väčšina mesta bola vybudovaná počas socializmu, čo je vidieť na každom rohu. No s blížiacimi sa majstrovstvami sveta vo futbale sa snažia veľa vecí zrenovovať. Cez Samaru tečie Volga, ktorá pripomína skôr more než obyčajnú rieku. Nie len veľkosťou, ale aj plážami. V okolí je národný park a Žigulské vrchy. Skvelou vecou v Samare bol Social program. Bolo nás zhruba 30 stážistov. Ruskí študenti pre nás každý deň mali vymyslený program: pláž, parky, múzeá, atrakcie a výlety do okolia, a samozrejme, párty v ruskom štýle!

Rusko ma očarilo svojou mentalitou, ktorá je úplne iná než tá, na ktorú sme zvyknutí. Život berú s nadhľadom, užívajú si každú minútu a sú veľmi priateľskí. Aj preto bola moja stáž plná neopakovateľných zážitkov. Ruská kultúra a kuchyňa sú kapitoly samy o sebe. Rusko treba jednoducho zažiť!

Vytvořeno: 13. 11. 2017 / Upraveno: 13. 11. 2017 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.