Moje tempo bolo slimačie

Štítky

Peter Ďurec, student 6. ročníku Všeobecného lékařství, strávil letní stáž v Shenyangu v Číně. Píše esej a posílá fotografie.

Úvodní fotografie: Mukden Imperial palace – 2. najväčší palác v Číne po Zakázanom meste.

S profesom Huang Tao-om.
Fotografie na této stránce:
Archiv autora.

September som strávil na klinickej stáži v čínskom meste Shenyang na severovýchode Číny. Stážoval som na oddelení ortopédie v First Affliated Hospital of China Medical University.

Pokiaľ aspoň ako tak neovládate čínštinu, asi by som stáž ostatným neodporučil. Miestni totiž neovládajú angličtinu, i keď tá menšina, ktorá ako tak po anglicky rozpráva, sa snaží vám predať zo svojich skúseností. Okrem profesora Huang Tao-a nikto nevedel po anglicky tak, aby mi vedel odpovedať, keď sa na niečo opýtam. Profesor na jeden týždeň odišiel, tak ma ostatní púšťali spoznávať mesto. Bolo to lepšie ako len tak čumieť na to, ako sa rozprávajú lekári s pacientmi po čínsky, alebo pozerať na dokumentáciu v čínštine. Chcel som sa ísť pozerať na operácie ostatných chirurgov (mimo profesora Huang Tao-a), no znovu som narazil na jazykovú bariéru. Proste mi to nevedeli (nechceli?) vybaviť a jazyková bariéra bola ako argument. Nakoniec sme našli kompromis a aspoň som si pozeral miestny systém ePACS (RTG snímky, MRI, CT). Takže ak sa niekto chystá do Číny na klinickú stáž – neočakávajte angličtinu.

Pri rieke.

Na druhú stranu som mal veľa času na mesto. Rýchlosť spoznávania mesta som mal znovu pribrzdenú jazykovou a aj internetovou bariérou. Snažil som sa vysporiadať s čínštinou pomocou telefónu. S miestnymi som sa „rozprával“ písaním textu do prekladača na telefóne. Pomocou telefónu a aplikácie na preklad som si prekladal i nápisy v čínštine. Avšak blokovanie Google máp a nedostupnosť máp Baidu v inom ako čínskom jazyku spôsobili, že som po meste viac menej blúdil. Turistické centrum s mapou v angličtine som nenašiel. Pomáhala mi VPN (spôsob obídenia cenzúry čínskeho internetu pre prístup napr. do Google maps), ale so zapnutou VPN som zase nemohol zaplatiť cez miestny Alipay (internetová peňaženka, ktorou sa v Číne platí častejšie ako hotovosťou).  Keď si k tomu pridáte fakt, že môj telefón dosluhoval, tak vám musí byť jasné, že moje tempo v Číne bolo slimačie. Takže ak sa niekto chystáte do Číny, odporúčam naučiť sa jazyk alebo aspoň mať pri sebe dostatočne rýchly smartfón.

Chcel by som vyzdvihnúť sprostredkovanie stáže miestnymi študentmi IFMSA China, ktorí mi veľmi pomáhali a organizovali pre mňa program mimo stáž v meste. To napriek tomu, že som bol jediný študent na výmene v meste.

Podrobnejšie informácie o mojej stáži poskytujem na blogu na polarsteps.com https://www.polarsteps.com/PeterDurec/940364-slovak-v-cine-ifmsa-cz-staz

Vytvořeno: 28. 1. 2019 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.