Jak jsme (nevy)hráli derby v softballu

V úterý 14. 5. jsme jako součást Rektorského sportovního dne sehráli zápas v softballu proti 3. lékařské fakultě... Reportáž píše prof. Jan Trka.

V úterý 14. 5. jsme jako součást Rektorského sportovního dne sehráli dlouho připravovaný zápas v softballu proti přátelsky konkurenční 3. lékařské fakultě. Nápad vzešel z faktu, že dva z členů vedení obou fakult (děkan Třetí lékařské prof. Widimský a proděkan naší fakulty prof. Trka) se střetávali na softballových hřištích už v 80. letech. Domluvili jsme se na pravidlech smíšeného „slowpitch“ softballu hraného v deseti hráčích s paritním zastoupením žen a mužů.

Už při nástupu družstev se ale ukázalo, že tým Třetí lékařské dorazil jen se třemi dívkami, zato ovšem softballovými profesionálkami. Velkomyslně (jak je vlastní naší 2. lékařské fakultě!) jsme přistoupili k zápasu s touto potenciální personální nevýhodou a střídali na pálce i v poli celý náš tým složený ze šesti žen, šesti mužů a jednoho mírně tělesně hendikepovaného veterána.

Zpočátku naše sestava bodovala herním nadšením a rozehraností (ano, měli jsme jeden trénink a důkladné rozehřátí v úterním ledově chladném počasí) a ujali jsme se vedení 5:1. Nebo možná i jinak, zápis bodů nebyl naší nejsilnější stránkou. Krásný individuální výkon podával zejména Ondřej Hubálek, který se na postu spojky pohyboval s mrštností lasičky a jehož příhozy razancí připomínaly kopnutí koněm (o čemž se mohl přesvědčit na vlastní karoserii i vůz VW zaparkovaný nešikovně za první metou při jediném Ondřejově nevydařeném příhozu). Tým Třetí lékařské se postupně dostával do tempa, přidával kradmo jednotlivé body, posléze se nasadil do té doby nehrající kapitán děkan Widimský a prosadil se ideálním odpalem.

Výsledné skóre tedy bylo nakonec nejtěsnějším rozdílem jednoho bodu v náš neprospěch, ale některá dílčí vítězství jsme získali: kapitánka Anička Leichterová přinesla jediný, vlastnoručně upečený vynikající koláč, měli jsme krásné fakultní dresy, které zajistil Šimon Vodička a celkově jsme působili mnohem okrasněji (jak je možné posoudit z přiložené fotografie).

Tým Druhé lékařské tvořili na nadhozu Jakub Oščádal, na pozici chytače Ondřej Kvapil a Šimon Vodička, dále pak v poli Jan Švec, Lucie Kašparová, Ondřej Hubálek, Gabriela Moslerová, Kateřina Hujová, Kateřina Rozínková, Barbora Jírová, Matěj Mencl, Jan Trka a výborně hrající kapitánka Anna Leichterová. Na hladkém průběhu utkání se podílel profesionální hlavní rozhodčí Pavel Řepa a na první metě připískával Petr Horn. Zápas definitivně zakončilo harmonické posezení v restauraci za účasti zástupců obou týmů, při kterém došlo i na velmi neformální mezifakultní rozhovory.

Prof. Jan Trka

Vytvořeno: 17. 5. 2019 / Upraveno: 7. 6. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.