Historicky poprvé na prasečích plicích

Chirurgické šití. Studentka 4. ročníku Všeobecného lékařství Andrea Zajac píše o kursu preparace plic.

Fotografie: Archiv Chirurgického šití.

I když leckdo už počítá dny do léta, kdy jedinou dezinfekcí potřebnou k životu bude sklenka prosecca u západu slunce, tým Chirurgického šití se rozhodl, že dezinfekce a chirurgických zážitků letos ještě nebylo dost, a uspořádal historicky první kurs na prasečích plicích (nic proti proseccu!).

Zájem byl obrovský. Ze všech adeptů bylo na základě motivačních zpráv vybráno deset studentů, kteří si ve středu 16. května mohli vyzkoušet roli hrudních chirurgů. Teoretické entrée MUDr. Martina Šnajdaufa obohacené o zkušenosti z klinické praxe vystřídala praktická část, během které mu sekundoval MUDr. Martin Podhráský. Oba lékaři III. chirurgické kliniky 1. LF a FNM poskytli bdělou supervizi a cenné rady, když si studenti zkoušeli poprvé disekci, preparaci s podvazovaním cév a následným uzávěrem bronchu a šitím vaskulární anastomózy.

Samozřejmě ještě chvilku potrvá, než účastníci budou moci nabyté zkušenosti uplatnit na sále, ale jak říká latinské přísloví, usus est magister optimus a nikdy není moc brzy začít. A o zážitku a endorfinech z nejkrásnější manuální práce ani nemluvě.

Chtěli bychom poděkovat našim štědrým sponzorům Ethicon a Medin, bez jejichž podpory by se kursy nemohly uskutečnit. Stejně jako i pánům doktorům Šnajdaufovi a Podhráskému za jejich čas a trpělivost.

Těšíme se na vás na posledním letošním kursu základního šití, který se uskuteční 31. května od 14 hod. (přihlašování standardně přes Facebook).

Můžete se s námi těšit na příští akademický rok – máme pro vás spoustu novinek!

Za tým Chirurgického šití Ústavu anatomie 2. LF UK
Andrea Zajac

Vytvořeno: 29. 5. 2018 / Upraveno: 25. 6. 2018 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.