Michaela Mozolíková z 5. ročníku Všeobecného lekárstva strávila mesiac na stáži v Botucatu v Brazílii. Píše esej a posiela fotografie.
V júli 2025 som išla na IFMSA klinickú stáž do brazílskeho mesta Botucatu – na brazílske pomery malého a pokojného mesta v srdci štátu São Paulo. Je známe nielen mnohými vodopádmi v okolí a tým, že patrí medzi najbezpečnejšie mestá krajiny, ale aj jednou z najprestížnejších univerzít a univerzitnou nemocnicou Brazílie.
Stáž som strávila na oddelení neonatológie, kde som sa už v prvý deň cítila veľmi príjemne. Prístup rezidentov a atestovaných lekárov bol veľmi ústretový. Vizity prebiehali kvôli mojej prítomnosti v angličtine pri neobmedzenej zásobe kávy v pohodovej atmosfére. Môj supervízor mi dal jasný program a keďže som po väčšinu stáže bola jedinou študentkou na oddelení, vždy si niekto našiel čas odpovedať na moje otázky a vysvetliť všetko, čo som chcela. Mala som možnosť vyskúšať a vidieť širokú škálu výkonov, ako napríklad ultrasonografické vyšetrenie mozgu. Náplň stáže bola naozaj bohatá, keďže v jej rámci som navštívila pôrodné sály, NICU, pediatrický urgent, šestonedelie a oddelenie perinatálnej starostlivosti.
Bývala som v rodine, a teda som bola integrovaná do brazílskej kultúry tak, ako sa dalo – boli sme na svadbe, spravili nám tradičné churrasco (grilovanie hovädzieho mäsa) a celkovo sa snažili, aby som mala dobrý zážitok. Hoci je Botucatu menšie a tichšie mesto, ponúka dosť možností na strávenie voľného času. V okolí sa nachádzajú krásne vodopády, sú tam príležitosti na kratšiu turistiku a cez víkendy sa konajú rôzne festivaly, ako napríklad Festival japonskej kultúry, na ktorý som sa stihla ísť pozrieť.
Vďaka výbornému autobusovému prepojeniu miest v Brazílii sme s ďalšou IFMSA stážistkou boli na výlete v najväčšom meste Južnej Ameriky – São Paulo. Takisto sme šli do jedinečného a rozmanitého Rio de Janeiro, ktoré ma prekvapilo svojím živým, priateľským charakterom a krásnou prírodou – nie nadarmo je zátoka Rio de Janeiro označovaná za jeden z prírodných divov sveta. Po celý čas sme mali výhľad na ikonickú sochu Krista, návštevu ktorej sme si nemohli nechať ujsť. Náš posledný výlet boli veľkolepé vodopády Iguaçu, a to rovno aj z argentínskej strany.
Brazília je naozaj úžasná, obrovská krajina, ktorá stojí za návštevu. Nikde som nestretla tak priateľských a nápomocných ľudí, vďaka ktorým som sa rýchlo cítila ako doma. Je to krajina s jedinečnou atmosférou a kultúrou, ktorú treba zažiť. S istotou viem povedať, že sa tam ešte vrátim. Obrigada, Brasil. Tchau!