Cenu České pediatrické společnosti pro mladé pediatry obdržel Michal Malina z 2. LF

Cena České pediatrické společnosti ČLS JEP za vědeckou činnost a publikační aktivitu mladých pediatrů do 35 let se uděluje jednou za dva roky při příležitosti konání celostátního kongresu ČPS, který probíhá v těchto dnech. Letos ji obdržel MUDr. Michal Malina, Ph.D., z Pediatrické kliniky naší fakulty.

Kritériem pro udělení ceny je publikační činnost v renomovaných žurnálech a monografiích za poslední dva kalendářní roky předcházející konání kongresu ČPS (https://pediatrie2014.bpp.cz/cs/). Vítěz soutěže prezentuje krátce výsledky své práce v rámci kongresu ČPS. Doktor Malina vystoupil s přednáškou „Jak nám pochopení molekulární patofyziologie umožňuje zlepšit léčbu pacientů se vzácnými nefropatiemi“. Práce, které vedly k ocenění, budou ve formě abstrakt publikovány v časopise Československá pediatrie s komentářem hodnotící komise.

„Velmi si vážím, že mi bylo uděleno toto nejvyšší české ocenění pro mladého pediatra od renomované České pediatrické společnosti. Nejvíce si cením, že se neuděluje jen za konkrétní článek či abstrakt, ale komise hodnotí celý rozsah vědecké a publikační práce za poslední dva roky,“ uvedl doktor Malina. Velkou zásluhu na jeho ocenění má podle jeho slov i výborné zázemí Pediatrické kliniky 2. LF UK pro vědu a vstřícnost jejího přednosty profesora Lebla k tomu, že mimo práce u lůžka podporuje vědecké bádání mladých kolegů. „Je to jistě i výsledek lidí, kteří mě vedli skrz mé doktorské studium a byli mi inspirací, a to zejména mého školitele profesora Tomáše Seemana. Velkou výzvou a skvělou příležitostí jak se dále zlepšit byla pro mne skoro dvouletá stáž v německém Heidelbergu a v Paříži, kde jsem měl možnost poznat jiné prostředí, pracovat s celosvětově uznávanými kapacitami v oboru a mnoho se přiučit o vědě i medicíně,“ dodává mladý pediatr.

Získané zkušenosti má nyní doktor Malina možnost zúročit mj. jako technický koordinátor projektu s názvem „Vývojový inkubátor funkčních analýz 2. LF UK“ (VIAL), který se právě úspěšně rozbíhá. Díky dotaci ministerstva školství zmodernizuje 2. LF UK vybavení pro experimenty zlepšující diagnostiku vzácných chorob a dětských nádorů. Za více než 70 milionů korun, poskytnutých v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) vysokým školám na podporu infrastruktury pro výuku a výzkum, vznikne na 2. LF UK nové interdisciplinární pracoviště vybavené nejmodernějšími přístroji a zaměřené na analýzy velkého množství dat. Nová přístrojová technika bude zároveň směřovat i k zavedeným vědeckým týmům, které ji díky rozsáhlým zkušenostem mohou okamžitě využít, ještě více posílit své výzkumné zázemí a zlepšit diagnostiku a péči o dětské pacienty s těmi nejzávažnějšími chorobami, jako jsou leukemie, solidní nádory, selhání ledvin nebo imunologické či neurologické poruchy. Více o projektu v tiskové zprávě zde.

Vytvořeno: 18. 9. 2014 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková