MUDr. Michal Pelíšek

• studentská evaluace výuky
  • absolventi fakulty

@email

Rozhovor po prvním roce (březen 2015)

Jak jste byl dosud úspěšný v plnění hlavních úkolů, kterými jste byl pověřen od začátku funkčního období?

Zabývám se převážně agendou studentské evaluace výuky a absolventským programem.

Anketa prošla určitou revizí, je kratší a snad výstižnější. V bakalářských programech a u zahraničních studentů jsme šli letos do určitého experimentu, anketa je u těchto oborů zaměřena hlavně na slovní komentáře. Tak uvidíme, jak se to osvědčí.

Pro absolventy máme zřízenu speciální sekci našeho webu a společně s panem Alešem Lukšem chystáme webovou databázi našich absolventů, snad se ji podaří rozběhnout co nejdřív.

Co vám při tom udělalo radost, co vás zklamalo a co zajímavého vás potkalo?

Mám radost z toho, že se absolventské agendě začala intenzivněji věnovat i univerzita. Věřím v těsnější spolupráci s UK na tomto poli. Radost mám také z toho, že si naši studenti uvědomují velký význam studentské ankety a účastní se jí v hojném počtu.

Rozhovor po nástupu do funkce (březen 2014)

Co plánujete řešit v oblasti, kterou máte v kolegiu děkana na starost, jako první?

Svolal jsem již pracovní skupinu, která se bude (podobně jako před osmi lety) zabývat stávající podobou studentské ankety a případnými změnami. Mám několik nápadů, jak studentské hodnocení výuky vylepšit, a těším se i na náměty oslovených studentů a učitelů fakulty.
Ještě víc se ale těším na projekt bližší spolupráce s našimi absolventy. Jeho základem bude absolventský portál, který již vzniká v rámci rekonstrukce webových stránek fakulty.

Jaké hlavní cíle a úkoly pro toto volební období jste si stanovil? Jaké konkrétní kroky budete dělat pro jejich realizaci?

Péče o studentskou evaluaci, která je důležitá nejen proto, že ji povinně musíme dělat, ale hlavně je podstatným zdrojem inspirace pro další zkvalitňování výuky. Děkuji všem studentům i pedagogům, kteří se studentské anketě věnují a berou její výsledky vážně. Stojíme před rozhodnutím, zda jít cestou průběžné kultivace stávajícího systému, nebo přistoupit k radikálnější změně. Změně bych se nebránil, ale musí být k lepšímu! Myslím, že hodně vyplyne z činnosti již zmíněné pracovní komise.
Za druhý hlavní bod považuji navázání bližšího kontaktu s absolventy fakulty. Pomůže k tomu již zmíněný webový portál, ale hlavně různá setkávání na půdě fakulty, která hodláme iniciovat ve větší míře.

Na co z minulého období budete chtít navázat a kde naopak vidíte největší prostor pro zlepšení nebo změnu?

Největší prostor pro změnu vidím v té absolventské problematice. Určitý dluh k nim nemá jen naše fakulta, ale prakticky celá univerzita. Zkušenosti a názory našich absolventů budou pro fakultu a její další rozvoj velmi inspirující. Řada nápadů je připravena, teď je ještě uvést v život.

Navázat lze určitě na studentskou anketu.

Váš vzkaz na závěr:

Studenty prosím o trpělivý a vstřícný přístup ke studentské anketě, která je podstatným zdrojem informací o kvalitě výuky nejen pro vedení fakulty, ale hlavně pro vedení ústavů a klinik a všechny učitele.
Pedagogické pracovníky pak prosím, aby studentskou evaluaci brali vážně a inspirovali se z ní.
Absolventům slibuji vstřícnější přístup fakulty a těším se na spolupráci s nimi.

Co má rád...

Víno, nebo pivo?
Bílé víno, nejlépe moravské.

Káva, nebo čaj?
Ráno a odpoledne kávu, čaj jak kdy.

Salát, nebo steak?
Za „b" je správně

Auto, nebo motorka?
Motorku vůbec, auto bohužel jako běžnou součást dne.

Hory, nebo moře?
V zimě hory, v létě moře.

Pěšky, nebo na kole?
Obojí.

Zima, nebo léto?
Spíš jsem letní typ.

Film, nebo kniha? Který/á?
Moc nečtu, takže film, ale nemám vyhraněný vkus.

Curriculum vitae

Pracovní zkušenosti

2004–dosud Nemocnice Strakonice, a. s., neurologické oddělení, zástupce primáře, neurosonologická laboratoř, EEG
2006–dosud Univerzita Karlova v Praze, 2. lékařská fakulta, člen kolegia děkana
2009–dosud Zdravotnické noviny

Veřejné aktivity

2010–dosud zastupitel Města Strakonice
2010–dosud předseda okresního sdružení České lékařské komory Strakonice
2004–dosud člen Etické komise Nemocnice Strakonice, a. s.
2009–dosud člen Rady kvality Nemocnice Strakonice, a. s.
2000–2004 členství v akademických orgánech Univerzity Karlovy v Praze: místopředseda akademického senátu UK 2. LF, předseda studentské komory (2000–2004), člen akademického senátu Univerzity Karlovy v Praze (2002–2004), tajemník akademického senátu Univerzity Karlovy v Praze (2003–2004)

Viz také

Rozhovor z 28. 4. 2010 s Janou Djakow: MUDr. Michal Pelíšek