I prevence může být trendy!

Loono. Foto: Kateřina Drtinová

Ráda bych 2. lékařské fakultě představila neziskovou organizaci Loono (čti lůno), pro kterou jsem začala pracovat v loňském roce a myslím, že to bylo jedno z mých nejlepších medických rozhodnutí. Práce v Loono vás totiž baví a báječně naplňuje!

Loono ukazuje, jak je prevence důležitá. Pořádáme vzdělávací workshopy a přednášky ve firmách, školách i na festivalech. Píšeme články a natáčíme videa. O zdraví a těle mluvíme srozumitelně, nestrašíme děsivými statistikami a inspirujeme ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas.

Jsme tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a jiných nadšenců. Společně sníme o tom, že změníme svět k lepšímu.

Záštitu nad námi převzala 1. lékařská fakulta UK, ale v současnosti se náš tým skládá z více než padesáti mediků z fakult celé České republiky. Našimi odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie, kardiologie i praktického lékařství.

#prsakoule Foto: Jan Martinec

Naše první kampaň Sahám si na ně každý měsíc #prsakoule upozorňuje na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata, a odhalit tak rakovinu včas. Málokdo totiž ví, že by na ně alespoň 1× měsíčně měl sáhnout správně a provádět tzv. samovyšetřování.

V oblasti prevence jsme vyškolili 12 000 lidí, z čehož 32 si následně odhalilo rakovinu v časném stádiu. To nám ale nestačí, chceme, aby těch včas odhalených bylo mnohem víc.

Spouštíme proto kampaň Žiješ srdcem, která naučí zejména mladé lidi to, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním a jak je včas odhalit, ale i jak se zachovat, pokud se s infarktem či mrtvicí setkají u sebe nebo u někoho ve svém okolí. Málokdo totiž ví, jak se o svoje srdce & cévy správně starat. Oficiálním hashtagem kampaně je tentokrát #zijessrdcem.

Beseda o očkování. Foto: archiv autorky

Pořádáme i cyklus besed pro veřejnost nazvaný Pravda o... Na besedy jsou zváni zkušení odborníci, kteří dokážou zodpovědět otázky laické veřejnosti srozumitelně, a kteří často i nám medikům pomáhají se v komplikovaných tématech zorientovat. V minulosti proběhla například Pravda o antikoncepciPravda o očkování. Z ní si můžete přečíst zajímavý výstup v článku, který vyšel ve Zdravotnickém deníku.

Kde se s námi můžete potkat?

Právě se nacházíme v období, kdy pořádáme mnoho zajímavých akcí, na které bych vás ráda pozvala, abyste mohli Loono poznat blíž a třeba se i něco nového přiučit.

6. dubna – Workshop #prsakoule v Praze – naše klasická akce, kde se dozvíte mnoho nejen o prevenci rakoviny prsou a varlat.

#zijessrdcem Foto: Martin Faltejsek

8. dubna – Žiješ srdcem v kavárně – kde bude představena naše nová kampaň a čeká vás série přednášek, diskusí i praktických workshopů na téma jak jinak než srdce.

11. dubna – Pravda o porodu, která se také ztrácí v hávu různých fám a mýtů.

Více informací o nás i našich akcích najdete na našich webových stránkách.

Těšíme se na vás!

Kateřina Váňová

studentka 5. ročníku Všeobecného lékařství

Vydáno: 6. 4. 2017 / Odpovědná osoba: Mgr. Ing. Tereza Kůstková