V Litvě je velmi častý defekt PROP1 genu, který vede k nedostatku hypofyzárních hormonů

High prevalence of PROP1 defects in Lithuania: phenotypic findings in an ethnically homogenous cohort of patients with multiple pituitary hormone deficiency.

Navardauskaite R, Dusatkova P, Obermannova B, Pfaeffle RW, Blum WF, Adukauskiene D, Smetanina N, Cinek O, Verkauskiene R, Lebl J. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2014 Jan;99(1):299–306. doi: 10.1210/jc.2013-3090. Epub 2013 Dec 20. IF: 6.43

prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Transkripční faktor PROP1, kódovaný genem PROP1, rozhoduje o diferenciaci jednotlivých buněčných linií hypofýzy. Jedinci s defektem PROP1 mají proto kombinovaný deficit růstového hormonu, TSH, gonadotropinů a často také ACTH – klinický obraz panhypopituitarismu.

Zajímavé je, že v některých zemích střední a východní Evropy jsou defekty PROP1 relativně časté a že jsou způsobeny právě dvěma specifickými mutacemi. Ve spolupráci s univerzitou v Kaunasu a s přispěním Ruty Navardauskaite, která u nás byla na stipendijním pobytu, přivezla vzorky DNA a pomáhala s jejich vyšetřením, jsme vyšetřili 67 litevských pacientů s kombinovaným deficitem hypofyzárních hormonů. U 47 z nich (70,1 %) jsme nalezli bialelickou mutaci PROP1, z toho v 46 případech homozygotní mutaci 296delGA. Jedná se o bezkonkurenčně nejvyšší zastoupení defektu PROP1 ze všech dosud vyšetřených populací.

Při narození měly tyto osoby s PROP1 defektem normální porodní hmotnost a délku, ale už v jednom roce klesla délka na –1,56 SD (medián), výška ve třech letech na –3,43 SD a v pěti letech na –3,70 SD. Hypofýza při zobrazení MRI byla zpočátku zvětšená (benigní pseudotumor vlivem expanze nediferencovaných buněk), ale s věkem její velikost spontánně klesala, a později byla hypoplastická. Zahájení léčby tyroxinem a růstovým hormonem vedlo k urychlení růstové rychlosti na 12,2 cm/rok (rok 1), 9,1 cm/rok (rok 2) a 6,9 cm/rok (rok 3) a dospělá výška po léčbě se jen málo lišila od zdravých osob (–1,04 SD pod cílovou výškou).

Vysoká prevalence defektů PROP1 v Litvě vlivem mutace 296delGA je pravděpodobně důsledkem přenosu dávné ancestrální mutace v litevské populaci. Její zvýšený výskyt i v okolních zemích naznačuje možnost postupného šíření populační migrací v minulých dobách.

Studii představil prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., přednosta Pediatrické kliniky. Odkaz na článek v plném znění najdete zde – http://press.endocrine.org/doi/full/10.1210/jc.2013-3090

Vytvořeno: 3. 9. 2015 / Upraveno: 12. 4. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková