Review o germinálních nádorech varlat a jejich hlavních molekulárních znacích

Molecular biology of testicular germ cell tumors: Unique features awaiting clinical application

Boublikova L, Buchler T, Stary J, Abrahamova J, Trka J. Critical Reviews in Oncology/Hematology. 2014 Mar;89(3):366–85. doi: 10.1016/j.critrevonc.2013.10.001. Epub 2013 Oct 11. IF: 4,637

MUDr. Ludmila Boublíková, Ph.D.,  z Kliniky dětské hematologie a onkologie – laboratoří CLIP je autorkou review o germinálních nádorech varlat (TGCTs), které vyšlo v Critical Reviews in Oncology/Hematology. Zabývá se v něm hlavními molekulárními znaky TGCTs, které by mohly být využity pro vývoj nových diagnostických a terapeutických postupů. TGCTs jsou velmi zajímavé svým původem: vznikají již prenatálně maligní transformací primordiálních zárodečných buněk, a jsou proto často asociované s určitým stupněm gonadální dysgeneze. Patří mezi nejčastější solidní nádory u mladých mužů. Dr. Boublíková odpověděla na následující otázky:

Jak se přihodí, že člověk pošle review do tak dobrého časopisu a oni mu ho přijmou? Nebo je to obráceně? Jak se stane, že člověka požádají, aby takové review napsal?

Stane se to náhodou, člověk obešle pár časopisů a do jednoho to nakonec přijmou.

Laboratoře CLIP se zabývají především hematologickými malignitami. Jak to, že vy jako jediná se zaměřujete na testikulární nádory?

Protože mi molekulární biologie hematologických malignit přišla vždycky hrozně složitá; a šéf mi to dovolil.

Jaká je v současné době prognóza pacientů s TGCTs?

Celkově velmi dobrá, přežívají všichni pacienti v časném stadiu a až 50–75 % pacientů s pokročilým metastazujícím onemocněním – v porovnání s ostatními solidními nádory u dospělých naprosto jedinečné výsledky. Alarmující ale je, že za posledních několik desetiletí se terapeutické postupy i prognóza pacientů téměř nezměnily, především u nich zatím stále nemáme žádné molekulární prognostické/prediktivní faktory, které by nám pomohly lépe individualizovat léčbu, ani preparáty pro cílenou/biologickou terapii, které by mohly být účinné u pacientů s rezistencí na cisplatinu, jejíž vznik je nejčastější příčinou selhání léčby a úmrtí na testikulární nádory. Proto se o tyto nádory zajímáme.

Článek v plném znění najdete zde.

Vytvořeno: 13. 7. 2015 / Upraveno: 5. 6. 2018 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková