Nová monografie: Neurologické komplikace HIV/AIDS.

Jedná se o publikaci dvou úzce spolupracujících autorů, neurologa MUDr. Rudolfa Černého, CSc., z Neurologické kliniky dospělých UK 2. LF a FN Motol a infektologa, MUDr. Ladislava Machaly, Ph.D., z I. infekční kliniky UK 2. LF a FN Bulovka. Vyšla letos v březnu a vydalo ji nakladatelství Karolinum.

Černý, Rudolf – Machala, Ladislav:

Neurologické komplikace HIV/AIDS

ISBN 978-80-246-1222-5

Anotace
Kniha je určena v prvé řadě neurologům a infekcionistům, kteří pečují o pacienty s HIV/AIDS. Řadu zajímavých informací ale přináší též odborníkům jiných oborů, které se zabývají léčbou imunodeficitních stavů různého původu. Text publikace je dělen do čtyř částí. První část představuje stručný úvod do problematiky HIV infekce (patogeneze, diagnostika, klinická klasifikace HIV/AIDS, antiretrovirová terapie). Druhá, speciální část předkládá současné znalosti o epidemiologii, patogenezi, klinice a terapii neurologických komplikací HIV/AIDS. Obsahuje především podrobný popis všech aspektů hlavních neurologických komplikací způsobených samotným vlivem HIV infekce – HIV encefalopatie a polyneuropatie. Následuje popis komplikací HIV infekce v oblasti nervového systému původu infekčního, nádorového a vaskulárního, dále jsou popsány nežádoucí účinky terapie neurologického charakteru, záchvatové a bolestivé stavy vyskytující se při HIV/AIDS. Třetí část informuje o výsledcích výzkumu problematiky neurologických komplikací HIV/AIDS, který byl řešen oběma autory. Účelem poslední, čtvrté části knihy je poskytnout lékařům ošetřujícím HIV/AIDS pacienty praktické diagnostické a terapeutické návody k řešení nejčastějších neurologických komplikací, které se u těchto pacientů vyskytují.

O AUTORECH

MUDr. Rudolf Černý, CSc.
, v roce 1982 absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1983 do současné doby pracuje na Neurologické klinice naší fakulty. Od roku 1994 spolupracuje jako neurologický konzultant s AIDS centrem Fakultní nemocnice Na Bulovce. K dalším předmětům jeho odborného zájmu patří též problematika závratí a poruch rovnováhy a neuropatická bolest. Je členem vědeckého panelu Evropské federace neurologických společností (Vision and ocular movements) a Bárányho společnosti pro studium závratí.

MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., promoval v roce 1979 na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po ročním studijním pobytu v Parazitologickém ústavu ČSAV pracoval jako sekundář na dětském oddělení nemocnice s poliklinikou v Kadani a v roce 1983 nastoupil na infekční kliniku FN Na Bulovce, kde působí dodnes. Od roku 1985 se zabývá převážně problematikou HIV infekce, v průběhu devadesátých let absolvoval tři studijní pobyty v USA zaměřené na tuto problematiku. Od roku 1997 je odborným asistentem katedry infekčních nemocí IPVZ a externě učí také na naší fakultě. Je členem International AIDS Society a Společnosti infekčního lékařství ČLS J.E. Purkyně.

Recenze
Dílo dvou úzce spolupracujících autorů, neurologa a infektologa, je zaměřené na vysoce aktuální problém poslední doby – na nervové projevy objevující se v průběhu infekce HIV/AIDS. Rukopis o rozsahu 360 stran je charakterizován snahou o vyčerpávající zpracování této problematiky, opírající se o studium rozsáhlé literatury a vlastní víceleté zkušenosti.
Logické členění kapitol vychází z krátké historie nemoci, známé od 50. let minulého století. Postupně probírá její epidemilogii, etiopatogenezi, současné možnosti specifické diagnostiky a hlavní pozornost věnuje klinickým projevům a jejich třídění. Podává přehled stále narůstajícího počtu antiretrovirových preparátů, rozvádí mechanismy jejich působení a zpřesňuje indikaci léků v různých fázích nemoci i se zřetelem na jejich toxické působení.
Stěžejní část knihy, zabývající se nervovými projevy HIV infekce, je rozdělena na postižení mozku, míchy, periferních nervů a svalstva, i když často jde o jejich kombinaci. Nemenší pozornost je věnována společnému působení HIV a sekundárních infekcí, jejichž frekvence vzhledem k imunologické depresi postižených mnohokrát převyšuje výskyt v běžné populaci. Vyčerpávajícím způsobem jsou vylíčeny koincidence virových, bakteriálních a mykotických agens. Není opomenuta ani zmínka o indikacích a kontraindikacích použití různých vakcín. Spektrum nervových afekcí doplňují kapitoly o nádorech a cévních afekcích CNS. Samostatně jsou zpracovány bolestivé stavy a demyelinizační poruchy. V textu všech kapitol se odrážejí osobní zkušenosti autorů, dokumentované řadou kazuistik vlastních pacientů.
V samostatné kapitole je vyhodnocen soubor 55 nemocných, sledovaných komplexně po dobu 3 let jak klinicky, tak i řadou laboratorních, především elektrodiagnostických metod. Přestože jde o soubor relativně malý, daný prevalencí této infekce v ČR, a dobu sledování krátkou vzhledem k povaze nemoci, dovolil vypracování vlastních diagnostických algoritmů, které jsou praktickým vyústěním celé monografie.
Rozsáhlé dílo, které je psáno srozumitelným jazykem, se dobře čte a svým obsahem jistě uspokojí každého zainteresovaného čtenáře.

prof. MUDr Stanislav Doutlík, DrSc.
(z recenzního posudku)

Zdroj: http://cupress.cuni.cz