Je podávání biologické léčby v těhotenství bezpečné pro potomky?

Impact of Anti-Tumor Necrosis Factor Alpha Antibodies Administered to Pregnant Women With Inflammatory Bowel Disease on Long-term Outcome of Exposed Children.

Bortlik, M; Duricova, D; Machkova, N; Kozeluhova, J; Kohout, P; Hrdlicka, L; Durilova, M; Mitrova, K; Hradsky, O; Bronsky, J; Malickova, K; Lukas, M. Inflammatory Bowel Diseases. 2014 Mar;20(3):495–501. doi: 10.1097/01.MIB.0000440984.86659.4f. IF: 5.475

doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.

Publikaci představuje jeden ze spoluautorů z 2. lékařské fakulty doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Pediatrické kliniky.

Naše pracoviště spolupracovalo na projektu, který byl v roce 2014 publikován v časopise Inflammatory Bowel Diseases. Jednalo se o studii, jejímž cílem bylo zjistit, zda podávání biologické léčby anti-TNF preparáty v těhotenství neovlivní negativně zdravotní stav dětí narozených těmto matkám. Celkem bylo hodnoceno 25 dětí nad 1 rok věku, které byly v průběhu intrauterinního života vystaveny protilátkám proti tumor-nekrotizujícímu faktoru, kterými byly léčeny jejich matky z důvodu zánětlivého střevního onemocnění (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida).

Posuzovali jsme růst, psychomotorický vývoj dětí, údaje o výskytu infekcí, antibiotické léčbě, očkování a výskytu alergických onemocnění. Laboratorní vyšetření hodnotilo mimo jiné základní parametry humorální i buněčné imunity.

Všechny  děti měly základní růstové parametry v pásmu normy, pouze u jednoho dítěte bylo zastiženo opoždění psychomotorického vývoje. Značná část dětí prodělala ve sledovaném období infekční onemocnění, většina byla léčena alespoň jednou antibiotiky. Vakcinace probíhala dle běžného kalendáře u 92 % dětí, navíc 15 dětí bylo očkováno proti TBC bez výskytu vážné vedlejší reakce. Všechny děti měly detekovatelnou serologickou odpověď na vakcinaci. U všech dětí byly parametry buněčné imunity v normě. Sedm dětí mělo mírně snížené hladiny IgA a/nebo IgG bez klinického korelátu.

Z pohledu pediatra i gastroenterologa pro dospělé přinesla studie podle mého názoru důležité údaje, které svědčí pro bezpečnost podávání biologické léčby v těhotenství – nejen pro matku a pro plod, jak bylo dříve prokázáno, ale i pro potomky těchto matek v následném vývoji alespoň do batolecího období. Prodloužení sledování do dalších let pomůže objasnit, zda je tato léčba bezpečná i z dlouhodobého hlediska.

Vytvořeno: 18. 1. 2016 / Upraveno: 12. 4. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková