Delece v genu IKZF1 jsou prognostickým znakem u dětských leukémií s translokací BCR-ABL1

IKZF1 status as a prognostic feature in BCR-ABL1-positive childhood ALL.

van der Veer A, Zaliova M, Mottadelli F, De Lorenzo P, Te Kronnie G, Harrison CJ, Cavé H, Trka J, Saha V, Schrappe M, Pieters R, Biondi A, Valsecchi MG, Stanulla M, den Boer ML, Cazzaniga G. Blood. 2014 Mar 13;123(11):1691–8. doi: 10.1182/blood-2013-06-509794. Epub 2013 Dec 23. IF: 9.775

MUDr. Markéta Kubričanová Žaliová, Ph.D.

Tato studie, která vyšla v prestižním hematologickém časopisu Blood, se zaměřuje na význam delecí v genu IKZF1 u B-prekurzorové dětské akutní lymfoblastické leukemie (BCP-ALL) s fúzním genem BCR-ABL1. Prognostický význam delecí v genu IKZF1 byl hodnocen u dvou skupin pacientů: léčených s a bez tyrozin-kinázových inhibitorů (TKI). V obou kohortách měli pacienti s delecí v IKZF1 významně horší prognózu než pacienti bez delece. Na otázky odpovídá MUDr. Markéta Kubričanová Žaliová, Ph.D., z Kliniky dětské hematologie a onkologie, spoluautorka článku.

Studie byla provedena na téměř 200 BCR-ABL1 pozitivních pacientech, což je dost vysoké číslo – z jak dlouhého období pacienti jsou a kolik zemí se studie účastnilo?

Studie se účastnilo šest zemí a v souboru jsou pacienti, u nichž byla stanovena diagnóza ALL mezi lety 1995 až 2011. Je to opravdu poměrně velký soubor pacientů s ohledem na to, že se jedná o jeden z vzácných typů dětské ALL a například v České republice míváme jen jedno až dvě děti s BCR/ABL-pozitivní ALL ročně. Žádná z účastnických zemí by sama o sobě neměla dostatečný počet pacientů pro provedení smysluplné analýzy, spolupráce na mezinárodní úrovni byla nezbytná.

Proč jste sledovali delece IKZF1 právě u BCR-ABL1 pozitivních leukémií? Mají mutace v genu IKZF1 prognostický význam také u BCR-ABL1 negativních leukémií?

V posledních letech bylo publikováno několik studií, které prokázaly nepříznivý prognostický význam delecí genu IKZF1 u dětí s BCP-ALL (přičemž soubory dětských pacientů v těchto studiích sestávaly především z BCR/ABL-negativních ALL), a některé země dnes zohledňují přítomnost této delece při klasifikaci rizikovosti ALL a volbě terapie. Ví se, že frekvence  delecí IKZF1 se liší u různých genetických podtypů BCP-ALL a nejvyšší je právě u málo početné BCR/ABL-pozitivní podskupiny. Tato podskupina se vyznačuje obecně špatnou prognózou a děti s BCR/ABL-pozitivní ALL jsou léčeny dle specifických protokolů zahrnujících tyrozin-kinázové inhibitory. Stejně jako u BCR/ABL-negativních ALL se snažíme využívat různé nástroje pro predikci prognózy pacientů a jejich směřování k více či méně intenzivní léčbě a naše studie ukazuje, že za tímto účelem můžeme nyní využít i stanovení přítomnosti delecí IKZF1.

Odkaz na článek v plném znění najdete zde.

Vytvořeno: 10. 8. 2015 / Upraveno: 4. 3. 2021 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková