Spory o peníze pro vědu a výzkum

Získá věda rekordní rozpočet? Reportáž České televize odvysílaná v pořadu Události 15. 5. 2016 se natáčela mj. v laboratořích CLIP Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Odvysílanou reportáž bylo možno shlédnout online na www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/216411000100515/obsah/471613-spor-o-penize-na-vedu.

Níže přinášíme přepis reportáže:

Vláda odkládá rozhodnutí o rekordním rozpočtu pro vědu na příští rok. Jde o 3 miliardy a 700 milionů korun. Tolik mají výzkumníci dostat navíc podle Pavla Bělobrádka. Andrej Babiš s tím nepočítá. Pokud ale kabinet nakonec řekne ano, získají věda a výzkum dohromady skoro 33 miliard.

Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: Specializovaná laboratoř v pražské nemocnici. Právě tady diagnostikují leukémii u dětí. Využívají unikátní metody, díky kterým mohou pak nasadit třeba přesnější léčbu.

Redaktor v obraze: Laboratoře kliniky dětské onkologie a hematologie v Motole budou žádat o zhruba stomilionový grant na výzkum leukémie u dětí, pro které současná léčba není dostatečně účinná.

Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: 10 % nemocných dětí leukémii stále podléhá.

Jan TRKA, proděkan pro vědu, výzkum a doktorské studium, 2. LF UK: Naším cílem je identifikovat těchto 10 % dětí spolehlivě, zjistit, proč právě tyhle leukémie odpovídají špatně na léčbu, proč mají špatnou prognózu, a v ideálním případě najít nové možnosti léčby.

Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: Pokud se navýší rozpočet pro vědu a výzkum, tohle by mohlo být jedno z pracovišť, kde by to využili. Pavel Bělobrádek chce pro inovace 32 miliard a 750 milionů korun, ministerstvo financí ale počítá s částkou skoro o 4 miliardy nižší. Jednání na vládě se proto výrazně protahuje.

Pavel BĚLOBRÁDEK, místopředseda vlády pro vědu a výzkum (KDU-ČSL): Já jsem se snažil vysvětlit, že to jsou investiční peníze, nikoli že z nich nic nevypadne, z nich vypadne samozřejmě nejenom nějaký výsledek vědecký, ale i zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků.

Andrej BABIŠ, ministr financí (ANO): My s tím nesouhlasíme, protože bylo plánováno ve výdajových rámcích, že to bude 29 miliard, a teď pan Bělobrádek navrhuje 3,7 a je tam výhled až na 5,8.

Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že o rozpočtu nerozhoduje pouze ministr financí, ale celá vláda.

Bohuslav SOBOTKA, premiér (ČSSD): Máme rekordní přebytek 30 miliard korun. Já myslím, že to vytváří určitý prostor pro to, abychom podpořili také výdaje na vědu a výzkum.

Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: Cesta je aktuálně otevřena i pro to, aby věda a výzkum měly samostatné ministerstvo. Do konce mandátu ale předseda vlády prý nepočítá s tím, že by se řady jeho ministrů rozrostly. Redakce a Michaela Poláková, Česká televize.

(zdroj: NEWTON Media)

Vytvořeno: 16. 5. 2016 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková