Projekt výzkumného týmu z CLIPu oceněn ministrem zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předal ocenění za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu a vývoji projektům, které jsou podporované Interní grantovou agenturou Ministerstva zdravotnictví z veřejných zdrojů. Mezi oceněnými za rok 2015 byl i doc. Ondřej Hrušák se svými spolupracovníky doc. Tomášem Kalinou, dr. Josefem Karbanem, dr. Martinem Špačkem a Mgr. Lucií Říhovou.

Cenu ministra zdravotnictví v letošním roce obdržely tři řešitelské týmy:

prof. MUDr. Jiří Bártek, CSc., Dr.h.c., z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za projekt „Analýza a cílená modulace mechanismů přenosu signálu a opravy poškození DNA u glioblastomu a kmenových buněk glioblastomu jako strategie pro objasnění patogeneze a hledání individualizované, molekulárně-cílené léčby v kombinaci s léčbou klasickou“,

prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze za projekt „Molekulární fenotypizace minimálního poškození transplantované ledviny a její prognostický význam“,

prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., z Thomayerovy nemocnice v Praze za projekt „Sekundární prevence a prognóza nemocných po cévních mozkových příhodách“.

Dále byla udělena čtyři čestná uznání:

prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FES, z Fakultní nemocnice Ostrava za projekt „Snížení rizika vzniku symptomatického a klinicky němého mozkového infarktu v průběhu karotické endarterektomie a karotického stentingu pomocí aktivace fibrinolytického systému kontinuálním transkraniálním dopplerovským monitoringem“,

prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D., z Fakultní nemocnice Olomouc za projekt „Exprese genů klíčových molekul zánětu v periprotetických tkáních: první krok k časově podmíněné analýze periprotetické osteolýzy“,

doc. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D., z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze za projekt „Standardizovaná průtoková cytometrie jako nástroj pro rychlou a citlivou diagnostiku v hematologii – zavedení EuroFlow protokolů v ČR“,

doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc., ze Státního zdravotního ústavu za projekt „Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu“.

Ocenění byla za účasti zástupců Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví a odborné veřejnosti slavnostně předána v Martinickém paláci, kde se letos konal již 23. ročník těchto ocenění. „Celé dnešní setkání je jen jedním z mnoha potvrzení špičkové úrovně české medicínské vědy, výzkumu a vědců, kteří spolu se svými týmy vynikají dosaženými výsledky i v mezinárodním srovnání. Za několik dní vstoupíme do roku 2016, ve kterém bude připravován nový zákon o podpoře výzkumu a vývoje. Zvýšení kvality výzkumu, vývoje a inovací v České republice je dlouhodobým cílem a snahou rezortu Ministerstva zdravotnictví,“ řekl Svatopluk Němeček.

Vytvořeno: 21. 12. 2015 / Upraveno: 14. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková