Prof. Josef Koutecký převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě

Ocenit ty, kteří jsou hnací silou významného vědeckého pokroku a kteří inspirovali generace vědců – to je cílem Nadačního fondu Neuron na podporu vědy. Cena Neuron za přínos světové vědě je určena významným představitelům české vědy působícím doma i v zahraničí, kteří ve svém oboru dosáhli významných úspěchů a jsou pro ostatní vzorem a inspirací. V oboru medicína ji letos převzal prof. Josef Koutecký, zakladatel české dětské onkologie a emeritní děkan 2. lékařské fakulty.

„Profesor Josef Koutecký je zakladatel české dětské onkologie – ta se začala vyvíjet před půl stoletím a především díky prof. Kouteckému dosahuje v současné době pozoruhodných úspěchů. Je obtížné vypsat jednotlivá období, kterými její vývoj procházel, nicméně na začátku té cesty stálo smutné oddělení s minimální šancí na záchranu dětského života a v současné době se většina dětských onkologických pacientů uzdraví. Profesor Koutecký se tak stal symbolem vývoje medicíny a optimismu nad jejími výsledky,“ uvedl prof. Josef Veselka (www.nfneuron.cz/cs/o-nas/vedecka-rada/prof-josef-veselka/), předseda Správní rady NF Neuron a garant pro obor medicína.

Laureáti Ceny Neuron za přínos světové vědě 2015:

Fyzika – prof. Petr Hořava, ředitel Centra teoretické fyziky na Kalifornské univerzitě v Berkeley

Chemie – prof. Josef Paldus, spoluautor metody spřažených klastrů, která je klasifikována jako metoda 21. století

Matematika – prof. Eduard Feireisl, klíčová osobnost české matematiky

Medicína – prof. Josef Koutecký (www.nfneuron.cz/cs/oceneni-vedci/laureati-ceny-neuron/2015/josef-koutecky/), zakladatel české dětské onkologie

Společenské vědy – prof. Ivo Možný, vůdčí osobnost české sociologie

Vytvořeno: 7. 12. 2015 / Upraveno: 19. 7. 2021 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková