Medici medikům: Laparoskopické šití

Laparoskopie je pro svou šetrnost stále vyhledávanější operační metodou. Přesto se studenti medicíny při studiu k těmto praktikám prakticky nedostanou. Trojice mediků Nikol Gabrielová, Antonín HaluzaVojtěch Kunc se to rozhodla změnit.

Dnešní generace mediků bude ve své praxi stále častěji využívat méně invazivní laparoskopické metody, ke kterým současná medicína směřuje pro snazší hojení pacientů i esteticky přijatelnější výsledek. Ovládnutí laparoskopických nástrojů je však pro mladého lékaře běh na dlouhou trať – proto se Nikol, Tony a Vojta rozhodli představit laparoskopii mladším ročníkům, zkonstruovali si trenažéry a vyučují ji jako jednu ze základních dovedností zájemců o chirurgické obory.

V loňském roce se nám podařilo na kurzy chirurgického šití navázat dalším, více specializovaným projektem – Laparoskopickým šitím. Za jeho odborné vedení patří naše poděkování Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol. Krom toho, že kurzy zatím pomohly získat zkušenost s laparoskopií dvaceti studentům, přilákaly také pozornost médií, a my jsme tak mohli prezentovat naši fakultu i naše aktivity. Za zmínku stojí zveřejnění článku v časopise 21. století, dále pozvání do pořadu Snídaně s Novou, a nakonec bychom vám rádi představili krátký sestřih z jednoho z našich kurzů – video, které představuje projekt veřejnosti, můžete shlédnout zde.

Budeme se těšit na další úspěšný rok!

Nikol Gabrielová, Vojtěch Kunc a Antonín Haluza

Vytvořeno: 19. 9. 2016 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková