Cenu Alberta Schweitzera za rok 2014 získala Lucie Slámová z 2. LF

Zleva: Lucie Slámová, Ester Mejstříková,
Julia Starková a Ivana Heřmanová, CLIP

Letošní laureátkou Ceny Alberta Schweitzera je Lucie Slámová, doktorandka z laboratoří CLIPKliniky dětské hematologie a onkologie. Na 2. lékařskou fakultu putuje toto ocenění již potřetí za sebou.

Lucie Slámová cenu získala za projekt s názvem „B cell precursor acute lymphoblastic leukemia switching to monocytoid lineage during the early phase of the treatment“ (B prekurzorová akutní lymfoblastická leukemie s liniovým přesmykem do monocytární linie během časné fáze léčby) pod vedením školitelky Ester Mejstříkové.

„V naší laboratoři jsme objevili zcela novou podskupinu B prekurzorové akutní lymfoblastické leukemie (BCP ALL), u které dochází k liniovému přesmyku do monocytoidní linie během časné fáze léčby – tzv. swALL („switching“ ALL). Zastoupení swALL pacientů mezi BCP ALL je neočekávaně vysoké (3–4 %). Pacienti se swALL jsou charakterizovaní aberantní expresí antigenu CD2, zvýšenou expresí genu CEBPα, demethylačními změnami v CEBPA promotoru souvisejími s liniovým přesmykem a dynamickou změnou exprese receptorů pro růstové faktory spojené s myeloidní řadou (GM-CSFR a M-CSFR). U pacientů se swALL jsme identifikovali v průběhu liniového přesmyku jedinečnou subpopulaci buněk exprimujících současně B lymfoidní a monocytární znaky. Liniový přesmyk jsme byli schopní rekapitulovat v in vivo a in vitro podmínkách,“ popisuje projekt autorka.

„Momentálně se zabýváme charakteristikou BCP ALL pacientů s aberantní expresí antigenu CD2 v diagnóze, ať už jsme u nich liniový přesmyk pozorovali, či nikoliv. Snažíme se hlouběji porozumět fenoménu liniového přesmyku, jak funkčními experimenty, tak celogenomovými technikami,“ dodává.

Cenu Alberta Schweitzera za lékařství (dříve nazývanou Cena za lékařství) společně udělují Francouzské velvyslanectví a společnost Pierre Fabre Médicament. Jedná se o ocenění za nejlepší výzkumné práce, včetně jejich klinických a epidemiologických aspektů, realizované českými studenty magisterského či doktorského stupně nebo mladými českými lékaři. V loňském roce cenu získala Ivana Heřmanová, také z laboratoří CLIP, a v roce 2012 Michal MalinaPediatrické kliniky naší fakulty.

„Druhé vítězství doktoranda z CLIPu je důkazem kvalitního vědeckého zázemí, které poskytuje naše laboratoř v rámci doktorského studia. Je to velký úspěch nejen pro nás, ale také pro naše školitele a všechny, kteří se podílejí na našem osobním a pracovním rozvoji,“ uvedla Lucie Slámová.

Slavnostní předání Cen Alberta Schweitzera za lékařství za rok 2014 se uskuteční dne 19. června 2014 na recepci v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti Jeho Excelence Jean-Pierra Asvazadouriana, velvyslance Francie v České republice. Ocenění laureátům předá pan profesor Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Výherci obdrží jednak finanční podporu, jednak dostanou možnost vycestovat na stáž do výzkumné laboratoře ve Francii.

„Výhra ceny Alberta Schweitzera 2014 je pro mě osobně velkou poctou, je to ocenění naší vědecké práce, a zároveň to vnímám jako velkou životní a pracovní příležitost. Stáž v prestižní laboratoři ve Francii je skvělou příležitostí, jak se dále vzdělávat, poznat nové přístupy, metodiky a prostředí. Na stáž ve Francii určitě zamířím, je jen otázkou času, kdy a která laboratoř bude nejvhodnější z hlediska budoucího rozvoje projektu či mého budoucího vzdělávání. Možností je určitě více,“ dodává Lucie Slámová.

Vytvořeno: 30. 5. 2014 / Upraveno: 10. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková