Zatím klepu na dveře

Štítky

Novým vedoucím Farmakologického ústavu 2. LF UK se 1. července 2015 stal doc. MUDr. Zoltán Paluch, Ph.D. Přeje si, aby medici v rámci výuky farmakologie získali ucelený obraz klinického použití léčiv, plánuje zapojit ústav do systému zdravotní péče, zahájit výzkum ve spolupráci s pracovišti 2. LF UK a Akademie věd ČR a vydat skripta speciální farmakologie. Přečtěte si rozhovor.

Zoltán Paluch.
Foto: osobní archiv Z. P.

Pohovořte prosím krátce o svých odborných zájmech. Čím se jako farmakolog zabýváte, čeho jste dosáhl a jaké máte cíle?

Dokončil jsem studium na lékařské fakultě a začal pracovat na klinice kardiologie a na preventivní kardiologii IKEM. Zde jsem se poprvé setkal s prací klinického farmakologa. Pravidelně docházel na oddělení a byl naší oporou. Konzultovali jsme s ním antibiotickou terapii a imunosupresívní léčbu i možné nežádoucí účinky. Byla to spolupráce v duchu prof. Zdeňka Modra, CSc., zakladatele československé klinické farmakologie. Pak jsem dostal nabídku pracovat na 1. interní katedře IPVZ, jejímž přednostou byl prof. MUDr. Štefan Alušík, CSc., který měl představu, že součástí interní kliniky by mělo být oddělení klinické farmakologie. Pověřil mne vedením tohoto oddělení a velmi brzy jsme vybudovali druhé největší oddělení klinické farmakologie v Čechách. Oddělení se soustředilo na individualizovanou farmakoterapii, na terapeutické monitorování léčiv, na zvýšení bezpečnosti a účinnosti léčby, na racionalizaci farmakoterapie. Jako vůbec první v Čechách jsme rutinně stanovovali nevázanou frakci léčiv, koncentrace levetiracetamu, lamotriginu, citalopramu a monitorovali účinnost antiagregační léčby. Před dvěma roky jsem uspěl ve výběrovém řízení na Farmakologickém ústavu 1. LF UK a na Farmakologickém oddělení VFN. Zde jsme v průběhu jednoho roku s dalšími výbornými kolegy zavedli do běžné praxe terapeutické monitorování léčiv a v nejbližší době, letos na podzim, zahájí svoji činnost ambulance klinické farmakologie. Nové postavení je pro mne výzvou. Chtěl bych zavést klinicky orientovanou výuku farmakologie. V současné době naši lékaři perfektně diagnostikují, ale jejich znalosti v oblasti farmakoterapie jsou slabší. Není to jejich vina, je to chyba v systému výuky. Mým cílem je nastavit výuku u nás tak, aby si medici osvojili vědomosti nejen o jednotlivých skupinách léčiv, ale aby v rámci výuky farmakologie měli také možnost získat ucelený obraz klinického použití těchto léčiv u jednotlivých onemocnění. Proto jsem se rozhodl, že vedle obecné farmakologie začneme hned i s výukou speciální farmakologie a po dokončení obecné farmakologie budeme pokračovat s farmakoterapií chorobných stavů. Při praktických cvičeních všechno znovu zopakujeme a procvičíme, abychom studenty dobře připravili na klinickou praxi. Důraz klademe na osvojení principů předepisování léčivých přípravků, terapeutické monitorování léčiv a na základní znalosti léčby nejčastějších onemocnění.

Jakou máte vizi jako vedoucí ústavu? Na co budete klást důraz?

Mým hlavním cílem je zajistit kvalitní výuku farmakologie, zapojit ústav do systému zdravotní péče a zahájit výzkumnou činnost ve spolupráci s klinickými pracovišti a teoretickými ústavy 2. LF UK a Akademie věd ČR. Zde máme nemalé dluhy. Když starší generace zahraničních a domácích výzkumníků vzpomíná, jak svoji vědeckou kariéru začínali pod vedením první přednostky našeho ústavu prof. MUDr. Heleny Raškové, DrSc., kdy náš ústav byl na vynikající světové úrovni, v duchu si říkám, že musíme udělat všechno, abychom této úrovně znovu dosáhli.

Jaké budou vaše první kroky ve funkci?

Podmínkou dobré výuky jsou studijní materiály. Ve fázi připomínkování jsou skripta obecné farmakologie, na která bych chtěl navázat speciální farmakologií. Cílem je, aby studenti získali pevné základy farmakologie, aby si osvojili racionální myšlení při léčbě a interdisciplinární nadhled, aby vždy měli před očima individualizaci léčby.

V oblasti klinické praxe a vědeckého výzkumu teprve klepu na dveře klinických a výzkumných pracovišť. Za výzvu považuji cílená léčiva, která prakticky vyvrátila paradigma klasické farmakologie. Jejich rozšíření v klinické praxi nám otevírá zcela nové prostory a zde by klinický farmakolog neměl chybět. Máme vynikající odborníky a špičková pracoviště, kde podle mého přesvědčení můžeme najít oboustranně výhodnou spolupráci, ze které budou profitovat nejen naši pacienti a studenti, ale také 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Vytvořeno: 1. 10. 2015 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.