Vzorná reprezentace

Štítky

Bc. Pavlína Posekaná a Bc. Jakub Novák z 1. navazujícího ročníku Fyzioterapie strávili letní stáž v Portu v Portugalsku. Píší esej a posílají fotografie.

Pavlína Posekaná a Jakub Novák.
Fotografie s vynikajícím fyzioterapeutem Filipem Castou
na Klinice Do Dragao. Fotografie: Archiv Pavlíny Posekané.

Díky spolupráci Asociace studentů fyzioterapie a portugalského Movimento Nacional de Estudantes de Fisioterapia e Jovens Fisioterapeutas jsme měli možnost strávit tři úžasné týdny na stáži v Portu v rámci projektu ESPEP. Do Portugalska jsme zavítali v červenci 2016, tudíž jsme si naplno užili horké prosluněné dny. Teplota se pohybovala kolem 30 stupňů po celou dobu našeho pobytu, ale nestrávili jsme ho pouze na plážích a zažili jsme mnoho nezapomenutelných okamžiků. (I když většinou spáleni od slunce a s kapkami potu, no... všude.)

Celou stáž jsme navštěvovali kliniku Espregueira Mendes, která sídlí přímo ve fotbalovém stadionu Do Dragao – ano, tam, kde hraje proslulé FC Porto! Byl to skvělý zážitek, celá klinika byla vybavena nejmodernějšími technologiemi a pacienti zde měli tu nejlepší péči. Všichni lékaři, ať už šlo o gynekologa, či pediatra, zde měli určitou specializaci na sportovní problematiku. Oddělení rehabilitace se zde bude v budoucnu rozšiřovat, v současnosti se bohužel nepyšní příliš rozlehlými prostory, ale kvalita fyzioterapeutů je vynikající. Viděli jsme mnoho nových přístupů k terapii, a zajímavá byla především rehabilitace mladých vrcholových sportovců, například po náhradě ACL či jiných problémů v oblasti kolenního kloubu, a upřímně, v této oblasti máme co dohánět, především co se týká objektivního hodnocení průběhu a výsledků rehabilitace. Ovšem celkově se za fyzioterapii u nás stydět nemusíme. Kromě pobytu na klinice jsme měli možnost přihlížet také několika ortopedickým operacím, které vedl profesor Espregueira-Mendes. Jde o špičkového světově proslulého ortopeda a vlastníka celé kliniky, který byl velmi milý i přes své vysoké postavení a velice ochotně vysvětloval své postupy a komentoval operace v anglickém jazyce. Vlastně všichni fyzioterapeuti i lékaři, se kterými jsme měli možnost se setkat, byli skvělí a ochotní i přes přítomnost jazykové bariéry.

Během druhého týdne stáže jsme se díky náhodě dostali mezi členy dobrovolnického zdravotnického týmu na Akademické mistrovství ve florbalu v Portu, kterého se účastnily také týmy z České Republiky. Vzhledem k tomu, že v Portugalsku je florbal neznámým sportem, mohli jsme využít naše zkušenosti s typickými florbalovými zraněními. Jakub navíc sám hraje nejvyšší ligu v Česku a pracuje jako fyzioterapeut s mládeží i dospělými florbalisty. Byli jsme tedy považováni za znalce problematiky a následováni ostatními zdravotníky po celou dobu turnaje. Dokonce jsme se jako vlajkonoši zúčastnili zahajovacího ceremoniálu celého mistrovství. Nazvala bych to vzornou reprezentací!

To mi připomíná, že jsme byli svědkem ještě jedné významné události: finále Eura 2016, kde Portugalsko získalo zlatou medaili. Zápas jsme sledovali spolu s několika stovkami studentů v univerzitním kampusu a atmosféra byla neskutečná. Šílenství, které následovně propuklo, trvalo nejen celou noc, ale i dalších pár dní.

Kromě pobytu na klinice jsme měli naštěstí dostatek času, abychom poznali krásy Portugalska. Celou dobu jsme byli v péči skvělých lidí, kteří nám ukázali nejen Porto, ale také část vnitrozemí, historické památky, jižnější pláže a také Lisabon a nejzápadnější bod Evropy – Cabo da Roca. Kromě portského vína, které samozřejmě nemohlo chybět, jsme ochutnali výbornou portugalskou kuchyni a užili si nádherné západy slunce s výborným vínem na pláži.

Bylo úžasné poznat část Portugalska, obyvatele, kulturu a naučit se něco nového od místních fyzioterapeutů. Velké díky patří všem, kteří se o nás starali a díky nimž jsme si pobyt mohli naplno užít. Doufáme, že to nebyla naše poslední návštěva této prosluněné země!

Vytvořeno: 8. 11. 2016 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.