Ve dvojicích na vepřových srdcích

Reportáž o posledním kursu chirurgických dovedností v tomto akademickém roce píše Michal Beneš (2. ročník Všeobecného lékařství). S fotogalerií.

Dne 15. května 2019 proběhl na naší fakultě historicky první kurs kardiochirurgie pořádaný týmem Kursů chirurgických dovedností 2. lékařské fakulty, fungujícím pod záštitou Ústavu anatomie 2. LF UK. Uskutečnil se hlavně díky odborné spolupráci s Klinikou kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.

Kurs jsme věnovali problematice chlopní a byl to zároveň první kurs z cyklu kardiochirurgie, který bychom chtěli našim studentům i nadále nabízet a rozšiřovat o další témata. Celou událost zahájil prof. David Kachlík z Ústavu anatomie velice hezky připraveným anatomickým úvodem k tématu srdečních chlopní, který okořenil i klinickými prvky. Následovala přednáška přímo od přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie, doc. Viléma Rohna, během níž jsme mohli vidět snímky přímo z operačních sálů nebo se dozvědět více o možnostech chlopenních náhrad.

Dominantou však byla jako obvykle praktická část, která probíhala ve dvojicích na vepřových srdcích. V tuto chvíli se k doc. Rohnovi připojila také dr. Havova. Nejprve jsme se soustředili na aortální chlopeň, studenti si mohli vyzkoušet její náhradu pomocí implantátu. Nejenže si mohli osvojit nové techniky, ale také si vyzkoušet praktičtěji uzlení vyučované i na základních kursech. Na závěr byla připravena ještě plastika mitrální chlopně s využitím prstence.

Kurs se velmi povedl a děkujeme všem účastníkům, zejména prof. Kachlíkovi za jeho anatomický úvod a doc. Rohnovi za uskutečnění a vedení kursu.

Do nového akademického roku již počítáme s novým tématem, takže se případní zájemci mají rozhodně na co těšit. Zároveň jsme tímto udělali hezkou tečku za akademickým rokem 2018/2019 z pohledu pořádání našich vzdělávacích akcí. Přejeme všem mnoho úspěchů ve zkouškovém období a těšíme se na vás opět na podzim!

Za tým Kursů chirurgických dovedností 2. lékařské fakulty UK
Michal Beneš

Vytvořeno: 20. 5. 2019 / Upraveno: 11. 6. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.