Tým 2. lékařské fakulty uspěl v soutěži záchranářů

Tým ve složení Miroslav Keselica, Gabriela Holubová a Tereza Dočekalová obsadil druhé místo v mezinárodní záchranářské soutěži Rallye Rejvíz v Koutech nad Desnou. Přečtěte si reportáž M. Keselici.

Fotografie na této stránce:
archiv členů soutěžního týmu.

Ve dnech 24.–28. května 2017 se v Koutech nad Desnou konal 21. ročník mezinárodní soutěže pro posádky zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz. V kategorii mediků nechyběl ani tým 2. lékařské fakulty. Ve složení Miroslav Keselica, Gabriela Holubová a Tereza Dočekalová obsadil krásné druhé místo! V celkem osmi modelových situacích z prostředí záchranné služby a urgentního příjmu si museli poradit s náročnými situacemi, jako je autonehoda, těžké popáleniny, akutní infarkt myokardu nebo předávkování heroinem. Více popisují v reportáži členové týmu.

Rallye Rejvíz je vůbec největší soutěží zdravotnických záchranných služeb na světě. Každoročně se do Koutů nad Desnou na Šumpersku sjíždí několik desítek profesionálních posádek záchranných služeb z Česka, Slovenska i dalších zemí. Kromě soutěže profesionálů se také pravidelně koná soutěž MUC. Rallye Rejvíz, ve které mezi sebou soutěží posádky studentů 4. až 6. ročníků lékařských fakult. Letos jsme se i my rozhodli poměřit síly s ostatními mediky, něco nového se naučit a získat spoustu užitečných zkušeností. Z devíti tříčlenných týmů se nám povedlo umístit se na druhém místě, a to jen s malým bodovým odstupem za vítězným týmem z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Do krásného prostředí hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou jsme dorazili ve středu 24. května před polednem. Sotva stihneme oběd a už nám začíná nabitý program. Nejprve nás čeká několik zajímavých přednášek, které jsou následovány workshopy. V těch si zkoušíme standardizované vyšetření pacienta podle systému ABCDE, použití základního vybavení sanitky a imobilizačních technik a postup při hromadném neštěstí. Nejzajímavější je pro nás workshop vedený paramediky z Izraele, kteří nás učí pracovat s krčním límcem LUBO. Ten představuje nové pojetí imobilizace krční páteře s možností lepšího zajištění dýchacích cest.

Poté už vyrážíme soutěžit. Postupně nás čeká osm velmi náročných modelových situací. V týmu jsme si rozdělili role. Jeden z nás byl vždy teamleader a zajišťoval vyšetření pacienta, určení diagnózy a léčby. Druhý se staral o měření vitálních funkcí, zajišťování žilního vstupu a podání léčiv. Třetí chystal materiál a pomůcky, komunikoval se svědky události a byl nápomocný prvním dvěma členům. Na pozicích jsme se pravidelně střídali, aby si z toho každý z nás odnesl co nejvíce.

Hned první úkol byl pro nás jedním z nejnáročnějších. Úkol začíná jako výjezd k domácímu násilí, pro zdravotnické záchranné služby poměrně častá záležitost. Na místě byla zraněná žena se zlomenou rukou, její matka a agresivní přítel, kterého zajistila hlídka policie. Po zjištění, že je místo bezpečné, jsme začali komunikovat se zraněnou ženou a vyšetřili ji. Po chvilce se ale situace zkomplikovala. Policejní hlídka si totiž zavolala na agresivního muže posily, což jej rozzuřilo. Napadl jednoho z policistů nožem, tím mu způsobil masivní tepenné krvácení ze stehna a sám byl ostatními policisty zastřelen. My jsme se v tu chvíli museli přeorientovat a poskytnout pomoc těžce raněnému policistovi. U útočníka jsme mohli akorát konstatovat zranění neslučitelná se životem a smrt. Po zvládnutí závažného zranění policisty jsme ještě museli ženě citlivě oznámit úmrtí jejího přítele a přivolat krizového interventa.

Jeden z dalších úkolů byl umístěn do prostředí urgentního příjmu fakultní nemocnice. Úkol začal tím, že nám manžel přinesl v náručí svoji ženu v bezvědomí. Po rychlém základním vyšetření jsme u pacientky zjistili desaturaci a oběhovou nestabilitu. Proto jsme museli provést zajištění dýchacích cest, umělou plicní ventilaci a oběhovou podporu. Po stabilizaci stavu bylo třeba zjistit příčinu obtíží a zahájit léčbu. Z anamnézy od manžela jsme se dozvěděli mimo jiné i to, že manželka byla před pár dny na liposukci. To nás vedlo k myšlence na tukovou plicní embolii, kterou se nám následně pomocí konzilií a CT vyšetření podařilo potvrdit. Nakonec jsme pacientku předali k léčbě na resuscitační oddělení.

Nutno říci, že všechny úkoly byly skvěle připraveny a každý z nich pro nás byl velmi náročný. V dalších dnech jsme byli zařazeni jako figuranti pro profesionální posádky, které plnily stejné soutěžní úkoly jako my. I to pro nás byla velmi cenná zkušenost, protože jsme měli možnost vidět, jak pracují profesionální záchranáři a lékaři z celého světa.

Urgentní medicína na 2. lékařské fakultě?

Nejvíce se člověk naučí, pokud si danou věc může vyzkoušet sám reálně. Rallye Rejvíz je ideální příležitostí, jak si nové dovednosti osvojit. Tato soutěž samozřejmě nepokryje dostatečný počet mediků, proto se vyvíjí velké úsilí, aby byla výuka pomocí simulací a nácviků praktických dovedností součástí standardní výuky u nás na fakultě. Zdá se, že se v tomto ohledu blýská na lepší časy. S velkou podporou 2. lékařské fakulty, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol a spoluprací se studentským klubem STEMII bylo již letos možné zúčastnit se semestrálního kurzu urgentní medicíny, za což velmi děkujeme. V budoucím akademickém roce by se měla výuka akutních stavů pomocí praktických nácviků stát součástí oficiální výuky formou volitelného předmětu. Máme se tedy na co těšit.

Vytvořeno: 21. 6. 2017 / Upraveno: 26. 7. 2017 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.