Rozhodoval každý steh

V soutěži Medik roku 2018 obsadily týmy 2. lékařské fakulty 8. a 9. místo. Reportáž píše Petr Kala, student 6. ročníku Všeobecného lékařství.

13.–15. dubna 2018 uspořádaly jihočeské nemocnice další ročník známé soutěže Medik roku. Hostilo jej město Jindřichův Hradec a za naši fakultu se zúčastnily dva pětičlenné týmy.

Během pátečního večera jsme se po krátkém přivítání od pořadatelů nechali přenést do subsaharské Afriky. Provázel nás člen Lékařů bez hranic zajímavými fotografiemi, kazuistikami a zážitky. Následoval seznamovací společenský večer a poslední taktické porady všech týmů.

Hlavní část programu probíhala v sobotu v areálu nemocnice, kde na nás čekalo dvanáct zajímavých disciplín. Otestovali jsme svou koordinaci na rehabilitačním trenažeru, prověřili znalosti o Jindřichově Hradci, každý jsme si vyzkoušeli vedení spontánního porodu novorozence a na modelu tlustého střeva endoskopickou kolonoskopii. Na všech stanovištích se nám věnovali lékaři nemocnice, kteří nás seznámili s danou problematikou. Pomocí videolaryngoskopie jsme zaintubovali mladíka s otokem jazyka pod osm vteřin, v následující disciplíně se nám podařilo zresuscitovat novorozence po porodu. Poradili jsme si také s křivkami EKG, včetně záludnosti v podobě prohozených končetinových svodů. Praktické manuální dovednosti jsme prověřili při chirurgickém šití (záleželo na počtu single stehů za pět minut), na modelu kanylace periferní žíly nebo při zavádění „CŽK“ pod ultrazvukovou kontrolou do Foleyova katetru ukrytého v krkovici. Na laparoskopických trenažerech jsme zužitkovali pečlivou přípravu, kdy jsme si podobné úkoly mohli dopředu vyzkoušet na naší Urologické klinice, za což patří poděkování panu doktoru Novákovi. Rozdílovou, nejobtížnější, ale zároveň nejzajímavější disciplínou se ukázalo být „řešení krizového stavu u dospělého“, během níž jsme byli s použitím pokročilého simulačního modelu konfrontováni se situací na urgentním příjmu. Zde jsme si vyzkoušeli kooperaci v týmu za kritické situace a rychlé rozhodování při minimálních předem známých informacích. Jednalo se o vážnou exacerbaci CHOPN s nutností KPR komplikované frakturou žebra a tenzním pneumotoraxem vyžadujícím punkční drenáž hrudníku.

Kdo měl zájem, mohl se po celý den informovat o pracovních možnostech v jihočeských nemocnicích, jelikož tato akce vznikla a slouží primárně jejich propagaci mezi námi mediky. Večerního slavnostního vyhlášení výsledků a společenského večera se zúčastnilo mnoho představitelů nemocnic, kraje a také ministr zdravotnictví. V neděli jsme měli možnost navštívit místní zámek s průvodcem nebo wellness centrum.

A jak jsme si vedli v konkurenci kolegů z celé České republiky? Celkem se zúčastnilo 19 týmů a konečné výsledky byly velice těsné, rozhodovala každá vteřina, každá otázka a každý steh. Tým pod vedením kapitána Ondřeje Heidlera (Markéta Rozhoňová, Ivan Melmer, Peter Ďurec, Petr Kala) se umístil na 8. místě a tým kapitána Petra Urbana (Lucie Kašparová, Anna Kubátová, Antonín Haluza, Igor Odintsov) obsadil 9. místo.

Celý soutěžní víkend jsme si užili, vyzkoušeli si mnoho zajímavého a poznali nejen kolegy z jiných lékařských fakult, ale i krásné jihočeské město Jindřichův Hradec. Všem doporučujeme zúčastnit se následujících ročníků, na které se přihlašuje vždy během listopadu. Více informací na www.medikroku.cz.

Vytvořeno: 18. 4. 2018 / Upraveno: 14. 5. 2018 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.