Předvánoční bazárek: vůně vaflí a čerstvé kávy

Zprávu o průběhu letošního Předvánočního bazárku a krátký rozhovor s organizátorkou Danicou Gemeľovou připravila Miriam Hvizdošová.

Už je to pár rokov, čo bol na našej fakulte založený projekt Předvánoční bazárek, ktorého cieľom je spríjemniť deň študentom a zamestnancom fakulty, a zároveň vyzbierať peniaze na podporu Centra následné péče FN Motol. Vo svojom názve nesie táto akcia slovo predvianočný, čo znamená nielen to, že sa uskutočňuje pred Vianocami, ale aj to, že tam je predvianočná atmosféra. A o tú mal tohtoročný ročník, ktorý sa uskutočnil 5. 12. 2016, postarané. Hneď po vstupe do budovy dekanátu 2. LF UK z umrznutej a zasneženej Prahy vás za nos chytila vianočná vôňa, ktorá viedla vaše kroky rovno pred poslucháreň, aj keď ste možno chceli ísť niekam inam. Lákadlom bola čerstvá káva, sypané čaje, domáca limonáda, wafle a sladké a slané koláčiky, ktoré doslova prosili, aby ste ich zjedli.  Na oddych a prípadné vrátenie sa do detských čias nemohli chýbať spoločenské hry, ktoré ste si mohli zahrať počas návštevy tohto podujatia. Za symbolické ceny boli k zakúpeniu knihy hľadajúce nového majiteľa a milovníkov handmade vecí určite potešili plátené tašky s lekárskou tématikou a šperky. Všetky tieto výrobky a dobroty vyrobili a predávali študenti našej fakulty. Ako adrenalín a prípadná motivácia nemohla chýbať ani tombola o rôzne ceny od sponzorov. Tento rok sa vďaka všetkým ľuďom, ktorí sa akokoľvek podieľali na bazárku, či už organizačne alebo ako zákazníci či sponzori, podarilo vyzbierať sumu 14 470 Kč, čím bol prekročený minuloroční výťažok.

Rozhovor s Danicou Gemeľovou, organizátorkou Předvánočního bazárku:

Aký je cieľ Předvánočního bazárku?

Cieľom Predvianočného bazárku je spríjemniť deň študentom a zamestnancom našej fakulty čerstvou kávou, čajom, dobrotami, a zároveň vyzbierať aspoň pár korún pre Centrum následnej péče ve FN Motol.

Koľký v poradí je tohtoročný bazárek?

Úspešne sme absolvovali už 7. ročník tohto projektu.

Líši sa nejako od predchádzajúcich ročníkov?

Tento rok sme do predaja znovu priniesli domáce limonády a novinkou boli sypané čaje z čajovní a bylinkový čaj. Taktiež sme mali pripravené „deskovky“ pre prípadných záujemcov.

Aký je záujem o bazárek zo strany študentov, pedagógov a zamestnancov fakulty?

Každým rokom prichádza podporiť bazárek viac a viac študentov a zamestnancov. Zaznamenávame to aj na výťažku z akcie. Tento rok sa nám podarilo vyzbierať 14 470 korún, čo je o 1 191 korún viac než predchádzajúci rok. Dúfam preto, že narastajúci záujem o túto akciu bude aj naďalej pokračovať.

Máš už plány na budúci ročník?

Budúci rok by sme chceli pracovať hlavne s ideou bazárka ako kaviarne. Radi by sme priniesli študentom a zamestnancom miesto, kde si môžu sadnúť, v kľude vypiť kávu a stráviť chvíľku času. Taktiež by sme chceli vytvoriť priestor na malé „deskohraní“ na našej fakulte v poobedňajších hodinách.

Vytvořeno: 8. 12. 2016 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková