Praktikum proximální dlaha humeru

Reportáž z kursu osteosyntézy, jenž se konal 14. března 2018, píše student 5. ročníku Všeobecného lékařství Michal Štulpa.

Ve středu 14. března proběhl v pořadí druhý kurs osteosyntézy úhlově stabilní dlahou, tentokrát na proximální humerus. Celkově se jednalo o čtvrtý kurs pořádaný v rámci studentských kursů osteosyntézy ve spolupráci s Ústavem anatomie a Klinikou dětské a dospělé ortopedie a traumatologie. (Reportáž z předchozího, v němž jsme vyzkoušeli distální volární dlahu radia, si můžete přečíst zde.)

I tentokrát byl kurs rozdělen na teoretickou a praktickou část. Anatomický pohled na operační přístupy ke zlomeninám proximálního konce pažní kosti představil tradičně (tedy podruhé) prof. Kachlík. Do takto připraveného „terénu“ nastoupil as. Hanus. Účastníkům z řad studentů i doktorandů přiblížil obecně problematiku zlomenin proximálního konce pažní kosti, včetně operačního řešení s pomocí úhlově stabilní dlahy. Výklad zakončil praktickou ukázkou ideálního provedení této osteosyntézy. Díky autentickým operačním sítům zapůjčeným firmou Medin jsme se mohli chopit nástrojů, šroubů a drátů a vše vyzkoušet fixovat pomocí dlahy „buňku na buňku“.

Čas ušetřený zručností účastníků jsme maximálně využili. Krátce jsme představili operativu další skupiny zlomenin pažní kosti, a to suprakondylárních (suprakondylických). Zavedení Kirschnerových drátů z laterální i mediální strany bylo bonusem a rozloučením s kursy osteosyntézy pro tento akademický rok.

Myslím, že kursy osteosyntézy organizované zapálenými studenty a odborně zaštítěné Ústavem anatomie a Klinikou dětské a dospělé ortopedie a traumatologie ukázaly v letošním akademickém roce svůj potenciál, o kterém svědčí především zájem ze strany studentů i mladých lékařů. Zároveň doufám, že v následujícím akademickém roce budou kursy opět pokračovat a budeme se moci těšit na ještě širší spektrum praktik.

Michal Štulpa

Na závěr bychom rádi přidali poděkování firmám Medin, Soggiorno a doc. Havlasovi za pomoc s organizací, a hlavně všem účastníkům za velký zájem a nadšení! V následujících týdnech se dále uskuteční:

22. 3. Základní kurs šití ve spolupráci s Ústavem anatomie 2. LF UK

28. 3. Laparoskopický kurs ve spolupráci s Urologickou klinikou 2. LF UK a FN Motol

11. 4. Pokročilý kurs šití se zaměřením na suturu šlach ve spolupráci s Ústavem anatomie 2. LF UK a MUDr. Miletínem z Kliniky plastické chirurgie FNKV

Více na našich FB stránkách: www.facebook.com/ChirurgickeSiti2LF/

Vojtěch Kunc

Vytvořeno: 15. 3. 2018 / Upraveno: 13. 7. 2021 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.