Evropská radiologická škola představila špičky z oboru

Evropská radiologická škola – 4th Prague European Tutorial of Radiology (PETRA) se konala od 8. do 19. 6. 2015. Dvacet čtyři mladých perspektivních lékařů – radiologů v postgraduální výchově z devíti zemí Evropy, Asie a Ameriky (konkrétně Kanady) dostalo příležitost zúčastnit se četných přednášek a workshopů renomovaných odborníků z České republiky, Evropy a USA. Lékaři se dále účastnili ranních hlášení, indikačních pohovorů a seminářů přímo na klinikách nemocnice. V rámci praktických cvičení navštívili všechny modality naší kliniky, a to po malých skupinkách.

Na programu byly nové postupy a metody současného zobrazení celého těla, především srdce. Hodně pozornosti bylo věnováno prevenci, především rakoviny prsu a kolorektálního karcinomu. Jedním z témat byla také prevence zbytečného ozáření pacientů a ochrana zdravotnického personálu při vyšetřeních. Výuky se zúčastnili i významní představitelé přístrojových firem z Evropy a USA a firem zajišťujících kontrastní vyšetření.

Kromě zobrazovacích metod se škola zaměřila na nové postupy v intervenční léčbě vaskulárních i nevaskulárních postižení, zejména na nové metody mozkových cévních postižení, a to i u dětí nebo při léčbě diabetické nohy.

Přijeli špičkoví odborníci z celého světa

Prof. Ron Eisenberg, MD, z Harvard Medical School s účastníky  evropské radiologické školy.

Radiologickou školu zahájil děkan prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc. Mezi přednášejícími z České republiky byli členové výboru Radiologické společnosti v čele s předchozím prezidentem CIRSE (Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe) prof. Janem Peregrinem. Celkem 24 přednášejících přijelo ze zahraničí. Všichni představují špičku v oboru.

Jedním z významných přednášejících byl prof. Ron Eisenberg, MD, z Harvard Medical School, který přednesl vynikající přehlednou přednášku Early history of Radiology (viz foto).  Při kongresu proběhla další minisympozia. Prof. Thomas Mahrer, MD, FCCP, vedoucí transplantačního programu v Kaiser Permanente Los Angeles Medical Center, účastníky seznámil se zkušenostmi s transplantacemi plic v USA. Dále proběhla prezentace vedoucí urgentního příjmu Univerzitní nemocnice Graz Sussane Rienmuller, MD,  na téma triage v urgentní medicíně a zkušenosti z Grazu a přednáška prof. Bessingera z Bazileje. PETRA 2015 přispěla jistě k dobré prezentaci 2. LF UK a FNM ve světovém měřítku.

Vzhledem k úspěchu letošního Prague European Tutorial of Radiology uspořádáme v příštím roce další evropskou školu. Tímto bych rád poděkoval vedení 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole za podporu. Stejně děkujeme za významnou podporu osloveným klinikám. Věřím, že všichni, kteří se na akci podíleli, na ni budou vzpomínat. Navázané kontakty budou jistě pokračovat, především u mladých kolegů z Kliniky zobrazovacích metod.

prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc., přednosta Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol

Vytvořeno: 3. 7. 2015 / Upraveno: 15. 12. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková