Dobronice 2011

Seznamovací kurz pro první ročníky se už tradičně koná v půlce září ve sportovním centru Univerzity Karlovy v Dobronicích. Na řadu přijde totiž nejprve První lékařská fakulta, druhá jde Třetí a třetí, ta naše, jde Druhá.

Tolik rán vypadá na jihu Čech tolik stejně. Mlha leží nad táborem tak těsně, jakoby každá chatka byla obalena ve speciální bublině. Kolem sedmé hodiny se tu zprava, tu zleva, tu z úplně jiné strany začínají ozývat roztodivné budíkové songy a znělky. Něco nebo někdo se právě probouzí.

Letošní prváci přijeli do Dobronic 14. září, ve středeční dopoledne, které se se studenty Třetí lékařské rozloučilo a s těmi z Druhé přivítalo slunečným počasím. V přesně takovém počasí, které bylo objednáno už dlouho dopředu.

V prvním třídenním termínu (14. 9. – 17. 9.) bylo 90 studentů všeobecného lékařství a fyzioterapie. Ve druhém (17. 9. – 20. 9.) 110 ze všeobecného spolu se sestrami a laboranty.

Vychytat atmosféru již tolika předešlých Dobronic, naplnit, a možná i překonat očekávání, je úkol nejtěžší. Nakonec ale jako vždy vyhrává neporazitelné prvácké nadšení. Hlavní program měli, jako už po dva roky, na starost Motoláci spolu s IFMSA 2. LF.

Průběh obou běhů byl až na drobné detaily velmi podobný. První den vítal prváky děkanát v čele s panem děkanem a panem proděkanem pro vědu a výzkum. Po celé tři dny si všichni užívali přednášky, praktické semináře první pomoci, a nakonec i autentické simulace nehod. Velmi pozitivní ohlasy byly na přednášky prof. MUDr. Jana Trky a doc. MUDr. Petra Marusiče.

Večer co večer jsme slavili a seznamovali se až do svítání. Rozsvítili jsme táborák, světla ve všech společenských místnostech, a nakonec navštívili i místní Dobronickou pizzerii, kde na nás čekal bar plný koktailů a parket připravený k celovečerní zábavě.

Program byl plný od začátku až do úplného konce, nechyběl sportovní turnaj a Extreme rush, jejichž výsledky byly spolu s výsledky první pomoci vyhlášeny poslední večer.

Škoda jen, že se během druhého termínu kurzu zhoršilo počasí. Kvůli poslednímu deštivému dni se musel sportovní turnaj přerodit v indoorovou variantu, ze které vzniklo spoustu zajímavých básniček, básní, veršů a skvostných ód. (viz ukázky)

A tak jsme nakonec nové a čerstvé tváře přivezli zpátky do Prahy jako už nám dobře známé, a navíc vysílené a utahané studenty naší fakulty. Snad se po téhle řádné lekci u nás v nemocnici neztratí.

Štěpán Pichňa, 1. r., Danka Humlová, 3. r.

Výběr básní, básniček a ód na Dobronice

Mediků ráj – Dobronice –
přivítal nás v záři slunce.
Dlouho to tak nebylo,
vody hodně přibylo.

Přesto máme program hravý,
přednášky a sport nás baví.
První pomoc ovládáme,
na bezpečnost přitom dbáme.

Noví lidé, nové věci –
proto jsme sem jeli přeci!
V zimě, v dešti, v Lužnici,
my jsme přeci medici!

Za chvíli nás čeká škola,
histola a anča volá.
Za skripta se usadíme,
koncentraci naladíme.

Pětkaři my nebudeme,
spolu Motol dobudeme!

Byl parní letní den,
studenti vyšli z domů ven.

Do Prahy přijeli z různých krajů,
ponořit se do lékařských tajů.

Motol otevřel jim své brány,
jejich osudy tím byly dány.

Romance o převodovce
Jedné krásné jarní noci
auto jelo, přišel smyk.
Na chodníku bez pomoci,
zůstal ležet závodník.

Trojka zařazená byla,
dvě stě v obci, to je síla.
Naštěstí šel kolem medik,
první pomoc, to on ví,
a se vším si poradí.

Bezpečnost svou upřednostní,
nezláme si vlastní kosti.
Rychle zjistí situaci
a hned volá na stanici.

Za chvíli už slyší kola,
hurá, jedem do Motola.
Tam se o vše postarají,
ty nejlepší doktory tam na to mají.

Vytvořeno: 14. 10. 2011 / Upraveno: 5. 2. 2019 / MUDr. Jana Djakow