Pomůže miliardová dotace pro lékařské fakulty zvýšit počty lékařů?

Ministerstvo školství chce od příštího akademického roku zahájit dotační program na podporu pedagogických a lékařských fakult. Mezi tyto vysoké školy chce úřad rozdělit jednu miliardu korun. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) o tom informovala v souvislosti s plánem ministerstev školství a zdravotnictví na zvýšení počtu lékařů v příštích letech. Zprávu vydala 12. září agentura ČTK.

Ministerstva společně s děkany lékařských fakult připravují materiál, který by měl navrhnout kroky pro navýšení počtu lékařů v Česku. Kvůli stárnutí a odchodům lékařů do důchodu totiž může podle odhadu ministerstva zdravotnictví po roce 2020 chybět 1500 až 2500 doktorů. Nejvyšší průměrný věk je u praktických lékařů pro děti a dorost, kde dosahuje zhruba 57 let. Podrobnější statistické údaje lze najít např. v tomto článku ve Zdravotnickém deníku.

Ministerstvo zdravotnictví by proto chtělo především navýšit počet absolventů lékařských fakult až o 25 procent. Podle jeho údajů ročně úspěšně dokončí studium na lékařských fakultách v ČR asi 1060 studentů, do praxe jich ale nastoupí jen část, která představuje asi 850 plných úvazků.

„Lékařské fakulty by měly omezit počty anglicky studujících absolventů a nahradit je těmi českými, ale to bude znamenat výrazný finanční výpadek,“ popsal jednu z možností navýšení studentů medicíny ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj budou fakulty potřebovat navíc zhruba 500 až 600 milionů korun.

Například na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci studuje podle jejího děkana Milana Koláře zhruba 1550 studentů, přičemž počet těch, kteří studují v angličtině, je do 25 procent.

Vysoké školy musí studium lékařských oborů podle předsedy Asociace děkanů lékařských fakult ČR Miroslava Červinky často dotovat z jiných zdrojů, například z výnosů za výuku v angličtině, za kterou studenti platí. „Pokud bychom prostředky za tuto část výuky neměli, nemohli bychom garantovat kvalitu výuky,“ uvedl Červinka. Problém je podle Červinky také v kvalitě uchazečů o studium na lékařských fakultách. Fakulty se ale podle něj na opatřeních, která mají vest ke zvýšení počtu lékařů, chtějí podílet.

Děkan 2. lékařské fakulty prof. Vladimír Komárek nepovažuje snižování počtu zahraničních uchazečů studujících v anglickém jazyce na naší fakultě za potřebné, protože v současné době jich zde absolvuje relativně nevelký počet. „Na druhé straně k nám každoročně přijíždí značné množství zahraničních studentů v rámci programu Erasmus, a tak je rozvrh blokové výuky velmi nabitý,“ vysvětluje. A co si myslí o možnosti přijímat více studentů? „Případné navýšení počtu absolventů, a tedy i počtu přijímaných studentů, znamená pro každou fakultu velkou finanční zátěž. Nicméně pro menší, „komorní“ fakultu, která si zakládá na individuálním přístupu ke studentům, je navyšování počtu studentů rizikem a museli bychom navýšit počty pedagogů. Krom toho se potýkáme s nedostatkem učeben a poslucháren – přestavba areálu preklinických oborů na Plzeňské není zdaleka dokončena. Z výše uvedeného vyplývá, že nebude snadné zvládnout navýšení počtu studentů, a zároveň udržet vysokou kvalitu výuky,“ komentuje plány ministerstev děkan Komárek. Podobně jako jinde, i 2. lékařská fakulta se potýká s nedostatkem učitelů v některých teoretických oborech, jako je např. anatomie nebo patologie. „Právě tyto obory by nejvíce zatížilo přijetí většího množství studentů. Z těchto důvodů je nezbytně nutná výrazná finanční injekce, aby platové ohodnocení bylo dostatečně atraktivní,“ dodává děkan.

Vytvořeno: 29. 9. 2016 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková