2. lékařská fakulta úspěšná v hodnocení excelence vědy

Jak obstála naše fakulta v hodnocení excelence vědy v rámci Univerzity Karlovy? Výsledky II. pilíře za rok 2015 komentuje proděkan pro vědu a výzkum prof. Jan Trka.

Pro ty z vás, kteří se v hodnocení výsledků vědy v posledních letech trochu ztrácejí: oficiální paušální hodnocení vědeckých výsledků podle RIV bodů uvízlo na mrtvém bodě kvůli byrokratickým obstrukcím. Větší pozornost je v posledních dvou letech věnována tzv. II. pilíři – tedy panelovému hodnocení výjimečných vědeckých výsledků. Jednotlivé vědecké instituce mají možnost nominovat ty svoje výsledky (v biomedicínských oborech zejména publikace), které považují za vynikající, mimořádné, prostě excelentní. Za kritérium excelence se (opět v našich oborech) považuje zejména kvalita časopisu, ve kterém byl článek publikován, spolu s vysokým autorským podílem – tedy nikoli např. spoluúčast na masových multicentrických studiích nebo spoluautorství založené na rozesílání biologického materiálu v bublinkových obálkách. Jistě se shodneme, že právě původní výzkum jednotlivých pracovišť je to, co skutečně zdobí vědecké instituce a co by mělo přinášet adekvátní podíl institucionální podpory výzkumu. Můžeme samozřejmě i diskutovat o kvalitě výběru jednotlivými panely, ale pohled na celkové hodnocení ukazuje, že panely jsou spíše přísné a vybírají skutečně kvalitní publikace.

Proto nás může těšit, že naše fakulta jednoznačně uspěla. V hodnocení II. pilíře za rok 2015 jsme se umístili mezi biomedicínsky orientovanými fakultami UK (pět lékařských fakult a farmacie) a jejich fakultními nemocnicemi na druhém místě – jen velmi těsně za 1. LF! Panelisté vybrali celkem pět našich špičkových publikací se součtem autorských podílů 3,23: celkově první 1. LF má součet autorských podílů 3,31. Další rozdíly už jsou v řádu koňských délek – na třetím místě je 3. LF s 0,90, a dále až k nulovým hodnotám dalších institucí (neboli jinými slovy: komise/panely usoudily, že dané fakulty nevyprodukovaly za rok 2015 ani jeden skutečně excelentní výsledek...). Navíc FN v Motole boduje na prvním místě mezi fakultními nemocnicemi v rámci UK společnými publikacemi s 2. LF, takže celkově motolská medicína obsazuje první místo – a to je jistě veliký úspěch!

Na závěr tedy pogratulujme úspěšným týmům: oceněné publikace pocházejí z Ústavu biofyziky, Ústavu imunologie, Neurologické kliniky, Kardiologické kliniky a největší podíl již tradičně připadá na Kliniku dětské hematologie a onkologie. Doufejme, že tento způsob hodnocení bude postupně získávat větší váhu a přinese naší fakultě zaslouženě větší podíl na institucionální podpoře v rámci UK i MZ.

Prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D., proděkan pro vědu, výzkum a doktorské studium

Vytvořeno: 14. 11. 2016 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková