Ohlédnutí za profesorem Janem Hořejším

Štítky
Prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc.
Fotografie: Rodinný archiv.

Opustil nás profesor MUDr. Jan Hořejší, DrSc. Rozloučení se bude konat v pátek 25. listopadu ve 14. 15 v obřadní síni Krematoria Motol. Vzpomínají MUDr. Roman Chmel, Ph.D., MHA, a prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc.

Pan profesor MUDr. Jan Hořejší se narodil 6. května 1940 v Praze. Po studiích na gymnáziu byl přijat na pražskou lékařskou fakultu, kde úspěšně promoval v roce 1963. Od nástupu na Gynekologicko-porodnickou kliniku v Londýnské ulici, patřící pod tehdejší Fakultu dětského lékařství UK, se profiloval směrem k problematice gynekologie dětí a dospívajících. Této specializaci gynekologie věnoval doslova celý svůj profesní život. Po získání atestace II. stupně v gynekologii a porodnictví v roce 1971 se plně rozvinul jeho medicínský a vědecký talent. V rámci tehdejší doby se maximálně věnoval vědecké a publikační aktivitě a propagaci své specializace v rámci československé gynekologie. Až po listopadu 1989 se mohl vědecký a pedagogický potenciál pana profesora Hořejšího rozvinout plnohodnotně i za hranicemi naší země. Jako nestraníkovi mu byla až v roce 1991 udělena vědecká hodnost doktora lékařských věd (DrSc.) a umožněno získání pedagogických hodností, profesorem v oboru gynekologie a porodnictví byl jmenován v roce 1995. Od roku 1990 po změně politického režimu v tehdejším Československu zastával funkci přednosty kliniky v Londýnské patřící pod naši fakultu. Tuto funkci zastával do roku 1995, a pak následně ještě mezi lety 1999 a 2002, přičemž v tomto období již ve Fakultní nemocnici v Motole.

Pan profesor Jan Hořejší je autorem a spoluautorem mnoha českých i zahraničních odborných publikací a kapitol v monografiích. Jeho doslova nesmrtelnou monografií je kniha vydaná po roce 1990, kterou zejména pro postgraduální vzdělávání využily polistopadové generace gynekologů a porodníků a která se samozřejmě týkala jeho celoživotního poslání – gynekologie dětí a dospívajících.

Pan profesor Hořejší byl dlouholetým členem nejen nejvýznamnějších českých, ale i světových profesních organizací, v nichž zastával vrcholné funkce. Jen namátkou po roce 1990 pracoval ve vedení Gynekologicko-porodnické společnosti JEP a z poslední doby můžeme zmínit například jeho výkonnou funkci ve vedení světové Společnosti pro gynekologii dětí a dospívajících.

V panu profesorovi Janu Hořejším odešel 18. listopadu 2016 lidsky i profesně nadšený člověk, který svůj život věnoval vedle své rodiny, kterou miloval, i své práci, kterou dělal s obdivuhodným a vytrvalým zápalem až téměř do poslední chvíle. Je škoda, že nestihl dokončit druhé, rozšířené vydání své knižní monografie, týkající se gynekologie dětí a dospívajících, kterou bude muset dopracovat tým jeho žáků, jejž po mnoho desetiletí vytrvale vzdělával a laskavě povzbuzoval. Čest jeho památce!

MUDr. Roman Chmel, Ph.D., MHA,
zastupující přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN v Motole

S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí profesora Jana Hořejšího, dlouholetého člena pedagogického sboru naší fakulty a zakladatele oboru gynekologie dětí a dospívajících. Osobně jsem si pana profesora velmi vážil a vždy jsem oceňoval jak jeho vysokou profesionální erudici a kolegialitu, tak i jeho laskavý přístup k pacientkám. Profesor MUDr. Jan Hořejší, DrSc., patří po právu mezi nejvýznamnější osobnosti 2. lékařské fakulty a na jeho odkaz nikdy nezapomeneme.

prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc.,
děkan fakulty

Vytvořeno: 22. 11. 2016 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.