Semináře diabetologické skupiny v LS 2014/2015

Semináře se konají v knihovně Interní kliniky v 12.45 s výjimkou 15. 4., kdy je místem konání posluchárna 2. LF UK. Čas této přednášky bude ještě upřesněn.

19. 2. Léčba diabetes mellitus 2. typu Milan Kvapil
26. 2. Hypoglykémie Jan Brož
5. 3. Syndrom diabetické nohy Pavlína Piťhová
12. 3. Léčba pomocí inzulínové pumpy Denisa Janíčková Žďárská
19. 3. Diabetes mellitus jako sekundární imunodeficit Kateřina Štechová
26. 3. Možnosti a limity RTG, CT a MRI vyšetření a hodnocení základních nálezů Pavlína Polášková
2. 4. Diakasuistiky Michal Scheinost, Jan Brož
9. 4. Prezentace přednášek a posterů do Luhačovic
15.4. Is it possible to establish world leading research and yet remain a clinician? Artificial pankreas in treatment of diabetes mellitus – where do we stand now Hood Thabit, posluchárna 2. LF UK
23. 4. Nejčastější endokrinologické diagnózy Ludmila Brunerová
30. 4. Současné možnosti transplantace pankreatu a Langerhansových ostrůvků Peter Girman
7. 5. Diabetická nefropatie Miroslava Horáčková
14. 5. Co znamená myslet aneb rozdíl mezi myšlením vědeckým a filosofickým Filip Grygar
21. 5. Diakasuistiky Michal Scheinost, Zuzana Fedáková, Jan Brož
28. 5. Neinvazivní diagnostika NAFLD Jan Šťovíček
4. 6. Téma vyhrazeno

Jan Brož, Denisa Janíčková Žďárská, Milan Kvapil

Externí přednášející:

MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., pracuje jako endokrinolog ve FN Královské Vinohrady, a zároveň se věnuje výchově mediků na 3. LF UK Praha. Mezi oblasti jejího vědeckého zájmu patří centrální regulace příjmu potravy, dietní terapie u pacientů s diabetes mellitus, sekundární hypertenze a osteologie.

MUDr. Peter Girman, Ph.D., pracuje na Klinice diabetologie IKEM, kde se věnuje léčbě pacientů s diabetem mellitem 1. typu transplantací pankreatu nebo ostrůvků. Ve výzkumné činnosti se zabývá transplantacemi ostrůvků, aplikací mezenchymálních kmenových buněk a vývojem orgánových skeletů z extracelulární matrix.

Mgr. Filip Grygar, Ph.D., absolvoval obor filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vedle doktorského studia na Přírodovědecké fakultě UK vyučoval základy společenských věd na Akademickém gymnáziu v Praze. Od roku 2008 působí na Katedře filosofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Oblastí jeho odborného zájmu je filosofie a historie vědy, filosofická východiska kvantové teorie a fenomenologie.

MUDr. Pavlína Polášková absolvovala 3. LF UK Praha. Po studiích pracovala jako research fellow na Radiologickém oddělení v Athinoula A. Martinos Center for Biomedical Imaging in Boston, společném pracovišti Massachusetts Institute of Technology a Harvard Medical School. Zde se věnovala práci na nových MRI metodách použitelných v hodnocení výsledků léčby mozkových nádorů. V současné době pracuje ve FN Motol a studuje Ph.D. program na 2. LF UK Praha.

Hood Thabit, MD, Ph.D., pracuje v Insitute of Metabolic Science, University of Cambridge a Addenbrook´s hospital. Je jednou z celosvětově uznávaných vůdčích postav vývoje uzavřeného okruhu v léčbě diabetu, tedy terapeutického systému automaticky regulujícího dávku inzulínu na základě aktuálně měřených hodnot glykémií („umělý pankreas“). Jeho práce je spojením vědeckého i praktického lékařského přístupu k rozvoji tohoto systému léčby, který je nyní již v poměrně pokročilém stadiu experimentálně-klinického vývoje. Je autorem mnoha vědeckých článků nejen k tomuto tématu.

Vytvořeno: 29. 1. 2015 / Upraveno: 9. 2. 2015 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.