Přihlášky – Doktorské projekty GA ČR 2004

v souladu se zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje,

VEŘEJNOU SOUTĚŽ VE VÝZKUMU A VÝVOJI
NA DOKTORSKÉ GRANTOVÉ PROJEKTY

Granty pro doktorské projekty jsou zaměřeny na podporu a koordinaci vědecké činnosti v rámci doktorských studijních programů (DSP), stimulovat spolupráci mezi obory a institucemi, podpořit vědeckou komunikaci mezi studenty DSP různých oborů a učinit tak vědeckou dráhu pro absolventy magisterského studia atraktivnější. Mají přispět ke zkvalitnění vzdělávání studentů DSP, zvýšit společenskou vážnost doktorského studia a podstatně rozšířit jeho oborový a metodický záběr. Především však mají vytvořit předpoklady pro zvýšení počtu vědeckých pracovníků v ČR a zvýšit kvalitu jejich vědecké přípravy.
Doktorské týmy sdružují studenty DSP pracujících na individuálních disertačních pracích v rámci doktorského projektu. Doktorský projekt vytváří výzkumný rámec, do něhož jsou témata jednotlivých disertačních prací začleněna v souladu se zaměřením pracovišť podílejících se na projektu.
Doktorský projekt připraví odborná skupina složená z vědeckých pracovníků daných oborů, případně z absolventů DSP (dále „vedení týmu“) z různých institucí.
Účelové finanční prostředky na řešení projektu (grant) budou poskytnuty formou účelové dotace. Grantové prostředky jsou poskytovány výhradně pro potřeby doktorského týmu. Hrazeny jsou neinvestiční věcné výdaje včetně stipendií a mzdové výdaje na platy studentů v kombinovaném studiu a na odměny pro členy vedení týmu. Může být hrazeno navýšení stipendia studentů DSP (včetně zahraničních); mzdové prostředky pro studenty doktorského týmu, kteří jsou v pracovním poměru, lze poskytnout až do celkové výše 15 tis. Kč za měsíc. Studentovi lze plat nebo navýšení stipendia vyplácet maximálně po dobu 36 měsíců.
Doba trvání doktorského projektu je maximálně 48 měsíců.
Uchazečem, který předkládá návrh doktorského projektu, musí být instituce, která je akreditována pro příslušný studijní program. Uchazeč může v dané veřejné soutěži podat pouze jednu grantovou přihlášku v dané termatické oblasti. Uchazeč určí z členů vedení týmu pracovníka (navrhovatele), který je zařazen mezi školitele studentů DSP a bude v případě udělení grantu garantem odborné stránky celého projektu a musí mít možnost se dostatečně věnovat práci v týmu a jeho vedení. Na návrhu může participovat více spolupracujících institucí, uchazečem nebo jednou z nich však vždy musí být vysoká škola.

Návrhy grantových projektů – grantové přihlášky – musí být zpracovány podle Zadávací dokumentace pro podávání návrhů grantových projektů na rok 2003, doktorské grantové projekty na příslušných formulářích, které jsou v prvním čísle Bulletinu GA ČR 2003 nebo na veřejné počítačové síti na adrese http://www.gacr.cz. Grantová přihláška se podává ve čtyřech českých vyhotoveních, vše v jedné obálce nebo obalu, zřetelně označeném GRANTOVÁ PŘIHLÁŠKA – DG.

Kvalifikační předpoklady uchazeče k řešení projektů je třeba doložit příslušným čestným prohlášením v souladu s ustanovením v Zadávací dokumentaci a v Grantovém systému GA ČR 2003. Grantové přihlášky musí být podány na adresu Kanceláře GA ČR nejpozději do

15. dubna 2003

a v průběhu hodnotící lhůty budou hodnoceny na základě odborné kvality projektů podle kritérií uvedených v zadávací dokumentaci a v Grantovém systému GA ČR 2003.

Vzhledem k výše uvedenému, termín pro odevzdání přihlášky na Grantové odd. děkanátu je do 4. 4. 2003 nejpozději.

Výsledky veřejné soutěže budou oznámeny 31. srpna 2003 písemným vyrozuměním každému navrhovateli i uchazeči. Financování projektů, kterým budou uděleny granty, bude zahájeno od 1. října 2003.
Zadávací dokumentace pro podávání návrhů grantových projektů na rok 2003, doktorské grantové projekty je k dispozici na veřejné počítačové síti na adrese http://www.gacr.cz a poskytuje ji na vyžádání Kancelář GA ČR na níže uvedené adrese. Podrobné informace o grantovém systému jsou zveřejněny v Grantovém systému GA ČR 2003 – Základní informace a metodické pokyny, mimořádné číslo Bulletinu ročníku 2003 a v prvním čísle Bulletinu GA ČR 2003 které jsou předplatitelům distribuovány automaticky, další zájemci je mohou obdržet v Kanceláři GA ČR. Potřebné formuláře jsou rovněž dostupné prostřednictvím veřejné počítačové sítě Internet na adrese http://www.gacr.cz.

Adresa: Kancelář Grantové agentury ČR,
Národní 3, 110 00 Praha 1,