Podvodné e-maily

Karlova Univerzita se opět stala terčem útoku zaměřeného na získání identit a přístupových hesel. Na adresy z domény cuni.cz opět chodí podvodné e-maily, kterými se někdo pokouší získat přihlašovací údaje k e-mailovým účtům. Tentokrát jsou posílané s adresou odesílatele CUNI WEBMAIL SUPPORT <support@cuni.cz> a s podpisem „Charles University Service Management“.

Více o nedávném podobném útoku viz na stránce ÚVT UK: http://uvt.cuni.cz/UVT-385.html

Tyto podvodné e-maily jsou nápadné svou češtinou; časem se ale podobné pokusy jistě budou opakovat a zdokonalovat.

Nikdy neodpovídejte na maily, které vás vyzývají ke sdělení uživatelského jména a hesla. Nevyzrazujte nikomu (zejména ne anonymním administrátorům, a už vůbec ne mailem) svá hesla ani ke službám, které využíváte na UK, ani k jiným službám (např. internetové bankovnictví).

Žádný skutečný administrátor vaše hesla ani jiné důvěrné informace mailem nikdy vyžadovat nebude
– mimo jiné proto, že elektronická pošta (není-li zvlášť zabezpečena) má charakter otevřené zásilky (podobně jako např. korespondenční lístek nebo pohlednice).

Pokud jste na takovýto mail už odpověděli, prosím, ohlašte se co nejdříve svým skutečným správcům, kteří vám změní nastavení vašeho účtu.

Vytvořeno: 6. 11. 2009 / Upraveno: 13. 11. 2018 / MUDr. Ing. Jan Vejvalka, Ph.D.