17. listopad patřil, patří a bude patřit na Albertově studentům!

Letošní „Uctění památky 17. listopadu na Albertově“ organizují studenti z celouniverzitního spolku Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy se zástupci studentských spolků a studentské části Akademického senátu UK. Hlavním cílem této události je připomenutí si památky všech (a to nejen studentů), kteří bojovali za naši svobodu a demokracii. Studenti si pro vás připravili politické debaty, kulturní program a představení studentských spolků z celé republiky.

Na Albertově můžete od 10.30 až do večerních hodin nahlédnout do činnosti spolků univerzit z celé republiky. A často na vás čekají i netradiční zážitky – nechceme však prozradit, co si pro vás například matfyzáci, sociologové nebo právníci připravili. Určitě budete ale mile překvapeni.

Ve 12 hodin zazpívá sbor UK studentskou hymnu Gaudeamus Igitur. Poté s projevy vystoupí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek, předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima a zástupce studentů Marcel Ladka. Závěrem zazní česká a evropská hymna.

Hlavní program se po úvodní části přesune do prostor Přírodovědecké fakulty. Od 13 hodin přednáší děkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík o proměně studentského hnutí od roku 1989 do současnosti. V následující diskusi Mladých občanů od 14 hodin představí svůj pohled na generaci bez revoluce youtuber Kovy, moderátorka a zpěvačka Emma Smetana, novinářka Andrea Procházková z Respektu a reportér Janek Rubeš.

Jaké jsou názory politických stran na vzdělávání a školství? To po nedávných volbách zajímá určitě mnohé. O tom bude Emma Smetana debatovat od 15 hodin se zástupci politických stran a hnutí, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně PČR. V 16 hodin začíná diskuse hostů z řad odborné veřejnosti o (skutečném nebo domnělém) ubývání demokracie ve střední a východně Evropě. Pokud se v tento státní svátek nebudete chtít věnovat politice, tak na hlavním pódiu pro vás zahraje funk-rocková kapela Yellow fock, akustický Pamflet, dále vás v rytmu rock-dance lehce roztančí Simple muffin. V prostorách místní menzy se můžete také podívat od 17.30 na jedinečný dokument o Chartě 77. Na úplný závěr se těšte na studentského DJ v Menze Albertov až do 22. hodiny, kdy akce oficiálně končí.

Záštitu nad akcí převzal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, Studentská komora rady vysokých škol, Knihovna Václava Havla a Velvyslanectví Slovenské republiky v ČR.

Pro případné další informace kontaktuje:

Drahomíra Kolenčíka, tel.: +420 736 405 945

nebo Marcela Ladku, tel.: +420 777 602 551.

Vytvořeno: 15. 11. 2017 / Upraveno: 28. 1. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.