Agentura Sokrates a mobilita studentů – Island, Lichtenštejnsko, Norsko

Upozornění pro studenty: Agentura SOKRATES a mobilita studentů

Národní agentura SOKRATES se stala administrátorem blokového grantu Fondu pro podporu spolupráce škol. Fond je jedním z blokových grantů Finančních mechanizmů EHP/Norska a bude působit na poli vzdělávání.

V rámci Fondu pro podporu spolupráce škol bude možné realizovat jak individuální mobility studentů, učitelů a administrativních pracovníků do Norska/Islandu/Lichtenštejnska, tak vytvářet projekty mezi českými vzdělávacími institucemi a vzdělávacími institucemi v těchto třech zemích.

Veškerá spolupráce je tedy omezena na spolupráci ČR a těchto tří zemí, které projekt financují. Tato novinka dává českým studentům možnost vycestovat do zemí, které pro ně byly do této doby finančně nedostupné.

Národní agentura SOKRATES již obdržela rozhodnutí o udělení blokového grantu, po kterém bude následovat podepsání grantové smlouvy. V návaznosti na toto rozhodnutí jsme vyhlásili dne 23. 6. 2006 první Výzvu pro předkládání návrhů. Tato výzva se zatím týká pouze mobilit studentů.

Grant individuální mobility bude udělován studentům
(později učitelům a administrativním pracovníkům), kteří se zúčastní pobytů v organizacích na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku.

Důvodem mobility může být studium, praktické stáže, trainee programy. Doba trvání mobility (pobytu) bude od 1 týdne do 6 měsíců. Výše grantu pro individuální mobilitu studentů bude 780 EUR/měsíc. Individuální mobilita v rámci Finančních mechanizmů EHO/Norska není vázána na žádné bilaterální smlouvy mezi školami. Student (později i učitel) může vyjet na jakoukoli školu ve třech partnerských zemích bez ohledu na to, zda s ní má jeho domácí univerzita smlouvu či ne.

Studenti, kteří mají zájem vyjet v zimním semestru 2006/7 do jedné z partnerských zemí, musí zaslat žádost do 21. 7. 2006. Veškeré informace týkající se výzvy a potřebné informace týkající se podání žádosti jsou uveřejněny na internetových stránkách Národní agentury SOKRATES

Další výzva bude uveřejněna v průběhu září 2006 s termínem odevzdání přihlášek v průběhu listopadu 2006. Tato druhá výzva již bude otevřena všem aktivitám fondu – mobilita studentů, mobilita učitelů a administrativních pracovníků a projektové aktivity.

Barbora Závodská
Národní agentura SOKRATES